Yumurtanın kadın sağlığına faydaları
Sponsorlu bağlantı
İçerdiği 12 çeşit vitamin ve mineral ile yumurta, sindirimi en kolay, lezzetli ve en ucuz besin öğesidir. Yüksek besin değeri taşımasına rağmen kalorisi düşük olan yumurta, özellikle kadın sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Kadın sağlığı açısından yumurtanın önemi

% 90 protein içeren yumurta anne sütünü artırır. İçerdiği demir sayesinde demir eksikliğinden kaynaklanan anemiyi önler. Kalsiyum, fosfor ve B vitamini açısından zengindir. Böylece kemik ve kasları güçlendirir ve kemik erimesini önler. Dişlerin çürümesini önleyerek daha sağlam büyümesini sağlar.

Genç yaşlarda düzenli olarak yumurta tüketen kadınlarda ileri ki yaşlarda göğüs kanseri görülme riskini azalır. Kalp ve damar sağlığını koruyarak felci önler. Görme bozukluklarını özellikle de katarak oluşumunu engelleyen yumurta, göz yorgunluğundan oluşan ağrıları da geçirir. Ayrıca menopoz ve adet döneminde görülen rahatsızlıkların hafif atlatılmasını sağlar. Hamilelik döneminde de yumurta tüketimi ilerde çocuğun sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Çocuk sağlığı açısından yumurtanın önemi

Büyüme ve gelişme çağında ki çocuklar içinde oldukça faydalı olan yumurta, kemik gelişmini hızlandırarak çocuğun sağlıklı büyümesini sağlar. Okul çağında ki çocukların bedensel ve zihinsel gelişimini sağlayarak öğrenmesini kolaylaştıran yumurta aynı zamanda zihni güçlendirerek unutkanlığı önler.

İçerdiği çinko sayesinde çocuğun bağışıklığını güçlendirerek ileri ki yaşlarda hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlar. Gebelik, çocukluk, gençlik ve yaşlılık gibi hayatımızın her döneminde sağlıklı bir yaşam sürmek için sofralarınızdan yumurtayı eksik etmeyin.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1377 defa okundu.

Benzer kadın haberleri