Yoga nedir? Yoganın faydaları nelerdir?
Sponsorlu bağlantı
Günümüzün stresli yaşamında hem vücudu hem zihni dinlendiren yoga, vücut ve ruhu birleştiren felsefi ve fiziksel bir yaşam tarzıdır. Son yıllarda ülkemizde hızla popülerleşen yoga, uzak doğu inanışına dayanır.

Yoganın bedensel ve zihinsel faydaları

Doğru nefes alma tekniği ile kasları gevşeterek vücudun rahatlamasına yardımcı olan yoga aynı zamanda stresi azaltır ve sinirleri yatıştırır. Kasları uzatarak vücuda esneklik kazandırır. Ayrıca vücudun kemik ve kas yapısını güçlendiren yoğa iskelet sisteminde ki duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.

Günlük yapılan egzersizlerin yanında yoga yapmak vücudun kortizol seviyesini düşürür, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar, vücutta birikmiş yağların yakılmasını hızlandırarak kilo vermenizi sağlar. Kan dolaşımını düzenler. Kalp ritim bozukluğu olanların kalp atışlarını nefes teknikleri sayesinde normal ritmine döndürür. Yoga esnasında vücudun daha fazla oksijen almasını sağlar. Ayrıca ağrıları geçirme özelliğine sahiptir.

Yoga, iç huzuru sağlar

Yoganın ruhumuza olan manevi faydalarından biri iç huzuru sağlamasıdır. Daha sakin olmanızı sağlayan yoga geçmişi ya da geleceği değil anı yaşamanıza yardımcı olur. Konsantrasyonu arttırır, resfleksleri düzenler, alzhemier ve panik atağı önleyerek zihni güçlendirir. Yoga, yaptığınız anda anında etkisini gösterecek kadar güçlü bir tekniktir. Oldukça faydalı olan yoganın uygulanışına göre farklı çeşitleri vardır. Başlıca çeşitleri Raja, Hatha, jnana, Bhakti, Tantra, Karma ve Kashmir Shavizim'dir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1761 defa okundu.

Benzer kadın haberleri