Yoga çeşitleri nelerdir?
Sponsorlu bağlantı
Benden ve ruh sağlığı açısından önemli olan yoga doğru nefes almanızı sağlayak kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Stresi azaltır, konsantrasyonu güçlendirir, unutkanlığı önler. Kasların esnemesini sağlayan yoga ile daha sağlıklı ve dinç bir yaşam sürebilirsiniz. İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan yoganın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hangi yoga türünün sizin için uygun olduğunu öğrenmeniz için mutlaka yoga çeşitleri hakkında fikir edinmeniz gerekli. İşte bilinen yoga çeşitleri:
 1. Hatha yoga
  Yoga yapmaya yeni başlayanlar için uygun olan Hatha Yoga, hafif hareketlerle vücudun ısınmasını sağlar.
 2. Ashtanga yoga
  Özellikle kilo vermek isteyenler için ideal olan bu yoga, hareketlerin sırayla takip edilerek yapılması şeklinde uygulanır. Hatha yogaya göre daha ağır hareketlerin olduğu bu yoga toksinleri atarak kalori yakmanızı sağlar.
 3. Bikram yoga
  26 yoga duruşundan oluşan Bikram Yoga 40 derece sıcaklıkta ki bir odada uygulanır. 1.5 saat süren bu yoga, kasların gevşemesine ve kan dolaşımını kızlandırmaya yarar. Ayrıca hızla toksinleri atarak kilo vermenizi sağlar.
 4. Kundalini yoga
  Çoğunlukla bir öğretmen eşliğinde yapılması tavsiye edilen bu yogada meditasyon ve nefes teknikleriyle ruhun dinlendirilmesi sağlanır. Yüksek konsantrasyon gücüne ihtiyaç duyulan bu yoga, dikkati arttırıcı bir özelliğe sahiptir.
 5. Vinyasa yoga
  Nefes ve hareketin uyumlu bir şekilde yürütüldüğü aktif bir özelliğe sahiptir.
 6. İyengar yoga
  Sandalye, yastık, kayış, blok gibi malzemelerden yardım alınarak uygulanır. Her pozda uzun süre durulur hareketlerin geçişi yavaştır. Vücut esnekliğini en fazla sağlayan yoga çeşididir.
 7. Sivenanda yoga
  12 yoga duruşu sayesinde nefes teknikleri ve meditasyon ile birlikte yürütülür. Olumlu düşünme ve sağlıklı beslenmeye önem verir.
 8. İntegral yoga
  Duyguların kontrol edilmesini ve zihnin güçlendirilmesini sağlayan bu yoga, bedenin sağlıklı ve güçlü olmasını hedef alır.
 9. Japa yoga
  Yüksek sesle bir kelimenin tekrarlanmasıyla yapılır. Böylece konsantrasyon artar. Amacı bedensel ve zihinsel sakinliğe ulaşılmasını sağlamaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3662 defa okundu.

Benzer kadın haberleri