Yeşil çayın faydaları ve zararları nelerdir
Sponsorlu bağlantı
Günümüzde fenomen haline gelen yeşil çay (green tea), özellikle diyet yapanların rağbet gösterdiği bitkidir. Rivayete göre 3000 yıl önce Çin İmparatorunun önünde kaynayan suya düşmesiyle o dönemin en popüler içeceği haline gelmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Camellia Sinensis yapraklarından elde edilen yeşil çay, hasattan sonra işlem görmeden (işlenmeden) kurutulduğu için siyah çaya göre daha fazla antioksidan içermektedir.

Yeşil çayın faydaları

  • Kuvvetli bir antioksidan olmasından dolayı vücutta oluşan ödemi atar, varis oluşumunu önler.
  • Metabolizmayı hızlandırdığından, besinler daha hızlı yakılarak vücutta yağa dönüşmesini engellenir. Kilo verdirici bu özelliğinden dolayı diyet yapanların tercih ettiği doğal çaydır. Obezite tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Yüksek kolestrolü düşürür, kan basıncını düşürdüğünden tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Kan şekerinin dengede kalmasını sağlayan yeşil çay ani kan şekeri yükselmesi ya da düşmesini önler.
  • Kadın hastalıkları olarak bilinen meme kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri, pankreas ve kolon kanserine karşı kalkan olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve nezleye  yakalanma riskini düşürür.
  • Vücuda zindelik veren yeşil çay yorgunluğu önler. Zihni güçlendirir, unutkanlığı ve dikkat dağınıklığını önler. İleri yaşlarda Azhemier hastalığına yakalanma riskini düşürür.
  • Parkinson hastası kişilerin tedavisinde etkilidir.
  • Vücutta bakteri oluşumunu önler, iltihaplı yaraların kurumasını ve iltihabın vücuttan atılmasını sağlar.
  • Dişleri güçlendirir, çürük oluşumunu ve diş eti kanamalarını önler. Özellikle sabahları ağızda oluşan kokuyu önleyerek ferahlık verir.
  • Migren ağrılarının hafifletir ve böbrek taşlarının ağrısız dökülmesine yardım eder.

Yeşil çayın zararları

Uzmanlar, günde en fazla 3 fincan yeşil çay içilmesini öneriyor. Aşırı tüketildiğinde faydadan çok zarar veren yeşil çay, özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınların yeşil çay tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları gereklidir. Yeşil çay bulantı, kusma ve sık idrara çıkma gibi yan etkilere neden olabilir.

Yeşil çay nasıl (yapılır) demlenir?

Bir fincan suyu kaynatın ve kaynayan suyun üzerindeki kabarcıkların yok olması için 2-3 dakika bekleyin. Yeşil çayı fincanın içini atıp demlenmesini bekleyin. En iyi 80-85 derecelik suda demlenen yeşil çay, çok sıcak tüketmek güçlü antioksidan etkisiyle yemek borusu kanserine neden olacağından ılık halde tüketmek daha faydalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2965 defa okundu.

Benzer kadın haberleri