Yağlı ciltler için kil maskesi
Sponsorlu bağlantı
Kullanımı eski Aztek ve Mısır uygarlığına dayanan kil maskesi cilde sağladığı faydaları nedeniyle günümüzde başarılı bir tedavi aracı olarak görülmektedir. Kil maskesi içerdiği birçok vitamin ve mineraller sayesinde yağlı, normal ve kuru ciltleri temizler, sivilce oluşumunu önler, toksinleri atar, cildi sıkılaştırarak yenilenmesini sağlar. Kil kendi ağırlığının 200 katı kadar su ve yağ çekebildiği için özellikle yağlı ciltlerde kullanılır. Antibakteriyel bir özelliğe sahip olan kil sivilceleri kurutur, şişlik ve kızarıklıkları ortadan kaldırır. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin yenilenmesini sağlayan kil maskesi sayesinde kırışıklıklardan da kurtulabilirsiniz.

Cilt tipine göre kil seçimi nasıl olmalıdır?

En doğal ve en etkili kil kalsiyum bentonit kili (beyaz kil)'dir. Beyaz kil normal ve karma ciltler için kullanılırken yağlı ciltler için ise kurutucu ve emici özelliğinden dolayı yeşil kil kullanılır.

Kil maskesi nasıl uygulanır?

Kil maskesi uygulandıktan sonra sertleşene kadar bekletilmelidir. Ancak sertleştikten sonra ciltte tahriş yapacağından fazla bekletilmeden hemen temizlenmelidir. Kurumaya başladığını ise maskenin renginin açılmasından anlayabilirsiniz.

Yağlı ciltler için yeşil kil maskesi tarifi

Malzemeler
3 yemek kaşığı yeşil kil
2 yemek kaşığı maya
2 tatlı kaşığı ılık su
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı yulaf ezmesi

Hazırlanışı

2 yemek kaşığı mayayı suda eritin. İçine kil, şeker ve yulaf ezmesini ilave ederek macun haline gelinceye kadar karıştırın. Oda sıcaklığında 15 dakika beklettikten sonra yüzünüze uygulayın. Yaklaşık yarım saat içerisinde kurumaya başlayacaktır. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra maskenin bozulmaması için mimik hareketleri yapmamalısınız. Maskenin rengi açılınca ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 4622 defa okundu.

Benzer kadın haberleri