Vücudumuz kışa hazır mı?
Sponsorlu bağlantı
Grip ve soğuk algınlığının daha sık görüldüğü kış aylarında vücut direncimizi yüksek tutmak için sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Soğuk havaların etksiyle zayıflayan bağışıklığımızı güçlendirmek ve hastalıklara yakalanmamak için sebze, meyve ve et tüketimini arttırmak gereklidir. Portakal, mandalina, elma, karnabahar, brokoli, ıspanak, lahana, turp, havuç gibi mevsim meyve ve sebzelerinden bolca tüketerek A ve C vitamini ihtiyacınızı karşılamalısınız. Marul, maydonoz, dere otu, roka ve tere otu ile salata yaparak yeşil sebzelerden tüketilmelidir.

Proteinin alınması önemli!

Haftada en az 2 defa kırmızı et ve balık tüketilmesi vücut direncini arttıracaktır. Ayrıca kırmızı ve yeşil mercimek, bulgur, buğday, pirinç ve nohut tüketimi de önemlidir. Ara öğünlerinizde ise ceviz, badem, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm, süt tüketilmesi soğuk kış günlerini daha enerjik geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, soğuk havanın etkisi ve vitaminsizlikten dolayı cilt bozuklukların önüne de geçebilirsiniz.

Güneş'siz kalmayın

Güneş'in daha az görüldüğü bu aylarda D vitamininden yoksun kalmamak için her gün yarım saat açık havada yürüyüş yapabilirsiniz. Gün içerisinde ıhlamur, ada çayı, yeşil çay, kuşburnu çayı gibi bitki çaylarını bolca tüketmek bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıklara karşı direnç göstermenizi sağlayacaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1022 defa okundu.

Benzer kadın haberleri