Varis nedir? Varis belirtileri ve tedavi yöntemleri
Sponsorlu bağlantı
Şort, etek gibi açık kıyafetleri giymeyi seven kadınların en büyük sorunlarından biri bacaklarda oluşan mavi ve yeşil görünümlü varislerdir. Vücudun bütün ağırlığını taşıyan bacaklara sürekli basınç uygulandığından özellikle günün geç saatlerinde bacak bölgelerinde ağrı ve şişlik sorununa neden olur. Ağrıların sebebi ise varistir.

Varis belirtileri nelerdir?

 • Bacaklarda görülen mavi ve yeşil renkli bezeler ve şekil bozuklukları
 • Akşam saatlerinde başlayan şiddetli ağrılar
 • Uyku halinde ani kramplar
 • Kaşıntı ve ve kaşıntıyla aşınan deride kanamalar
 • Şişlikler ve çatlak oluşumu

Varis nasıl oluşur?

50 yaş altı kadınların %20'sinde ve 50 yaş sonrasın kadınların %50'sinde görülen varis, kanın kalbe taşınmasını sağlayan toplardamarın düzenli çalışmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Toplardamar kanın aşağıdan yukarı doğru tek yönlü olarak vücutta dolaşımını sağlar. Kişi ayağa kalktığında kanın geriye akmasını önler. Toplardamar düzenli çalışmadığında kan damarlarda birikerek varis oluşur. Deriden ve yüzeyden geçen toplardamarlar ciltte mavi ve yeşilimsi bir renk oluşturur.

Varise neden olan faktörler

 1. Genetik faktörler: Yakın aile bireylerinde varis olan varsa kişide de görülme olasılığı fazladır.
 2. Çevresel faktörler: Hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle gün boyu oturarak ya da ayakta uzun süre durmak varise neden olmaktadır.
 3. Hormon ilaçları: Kullanılan hormon ilaçları toplardamarın yumuşayarak genişlemesine neden olmaktadır. Genişleyen damarlar ise cildin dışından görünür hale gelir.

Varis tedavi yöntemleri

Varise neyin neden olduğunu bulmak için öncelikle doppler ultrasonografi tetkiki yapılır. Bu yöntem kanın toplardamar içindeki akış yönünü ve hızını gösterir. Varis tanısı konulduktan sonra en çok uygulanan varis tedavi yöntemi lazerdir. Lazer yöntemi enfeksiyon, ağrı ve morarma olmadan uygulanan kolay ve ağrısı tedavi yöntemidir. Lazer uygulamasında damarlar yakılarak varis problemi giderilir. Şiddetli varis şikayeti yaşanlar için uygulanan bir başka tedavi yöntemi ise varisli damarların alındığı cerrahi yöntemdir.

Varislerde köpük (foam) tedavisi

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte varis tedavisinde Foam Skleroterapi (köpük) yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntemde iğneyle damarın içine girip ilaçla damarı yakılır. Hasta müdahale sonrasında hemen ayağa kalkabilir ve günlük hayatına devam edebilir. Foam Skleroterapi, ağrısız müdahale ve hızlı iyileşme sebebiyle en çok tercih edilen varis tedavi yöntemidir.

Varis oluşumu nasıl önlenir?

 • Uzun süre hareketsiz oturmamalı veya uzun süre ayakta sabit durulmamalıdır. Gün içinde kan dolaşımını hızlandıracak basit egzersiler yapılmalıdır.
 • Varis belirtileri başladığında çok sıcak suda yıkanmak ya da kaplıcalara gitmek varis oluşumunu hızlandırır.
 • Kasık ve bacakları sıkan dar pantolon ya da korse kullanılmamalıdır. Otururken bacak bacak üstüne atılmamalıdır.
 • Aşırı kilo alımı ve ani kilo alıp vermeler varis oluşumunu hızlandırdığından kilonuzu sabit tutmaya çalışın.
 • Sigara ve alkol varis oluşumunu hızlandırır.
 • Kabızlık varis oluşumuna neden olduğundan düzenli ve sağlıklı beslenilmeli, posalı yiyecekeler tüketilerek kabız olmamaya çalışılmalıdır.
 • Bacakları kalp seviyesinden yukarı doğru kaldırarak uzanmak kan akışını hızlandırdığından varis oluşumunu önlemektedir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1953 defa okundu.

Benzer kadın haberleri