Vajinismus ve tedavi yöntemi
Sponsorlu bağlantı
Vajinismus nedir?
Kadının herhangi bir fiziksel rahatsızlığı olmamasına rağmen, vajen girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel ilişkiye izin vermemesi durumudur. Genelde ilk cinsel ilişki deneyimi sırasında ortaya çıkan bu rahatsızlık kadının korku ve endişeye kapılmasıyla ortaya çıktığından tamamen psikolojiktir.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Kişinin genetik olarak psikolojik yapısı, geçirdiği hastalıklar, anne ve babasının yokluğu, sosyal ve kültürel çevresi, eğitimi, aile ve akraba ilişkileri, ekonomik koşullar ve yaşadığı kişisel travmalar vajinismus hastalığının görülmesine neden olmaktadır.

Vajinismus sebepleri nelerdir?

Anne ve babanın kız çocuklarını ergenliğe, cinselliğe ve anne olmaya hazırlamaması rahatsızlığın görülmesinde ki en önemli nedendir. Cinselliğin kötü bir şey olduğunu genç kızlara benimsetmeleri ve cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olunmaması nedeniyle ilk cinsel ilişki sırasında korku ve panik yaşamaktadırlar.

Vajinismusda ilk neler hissedilir?

Ülkemizde her 10 kadından 1'de görülen bu rahatsızlık esnasında kaygı, endişe, boğulmuşluk hissi, güvensizlik ve üzüntü yaşanır.

Rahatsızlık esnasında erkekler nasıl davranmalıdır?

Çoğu erkek bu durumda kendini çaresiz hisseder. Erkekler bu durumun eşlerin ortak sorunu olduğunu bilmeli ve eşine karşı suçlayıcı değil daha anlayışlı davranmalıdır.

Vajinismus tedavisi nasıl olur?

Uygulanan psikolojik terapide eşlerin kişilik özellikleri belirlenir ve telkin yöntemi ile hasta sakinleştirilir. 3 haftalık bir süreçte 3-5 seans uygulama yapılır. Çoğu zaman tedaviye sorunla yüzleşmekten kaçtığı için erkeklerin katılmadığı görülür. Arka arkaya yaşanan başarısız ilişkiler sonucunda hasta tedaviyi yarıda bırakabiliyor. Oysa doktorunuzla uyumlu bir şekilde tedavi sürecini yürüttüğünüz taktirde %90 çözüm sağlanmaktadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 977 defa okundu.

Benzer kadın haberleri