Vajinal mantar enfeksiyonu
Sponsorlu bağlantı
Kadınların korkulu rüyası vajinal mantar, yaşam standardını düşürmesinin yanı sıra rahatsız edici bir kadın hastalığı olarak biliniyor. Vajinal mantarı tetikleyen ve oluşmasına neden olan faktörler:
  • Hamilelikte sıkça görülebilen vajinal mantar, hamileliğin bağışıklık sistemini zayıflatmasından kaynaklanabiliyor. Gebeliğin özellikle son yarısında vajinada glikojen adlı maddenin salgılanma artışı mantar oluşumunu kolaylaştırır. Bu madde şeker hastalarında da düzensiz salgılandığından, diyabet hastalarında da mantar oluşumuna sıkça rastlanmaktadır.
  • Doğum kontrol hapları da dolaylı olarak mantar oluşumunu sağlarlar. Bu hapları kullanan bayanlarda vajinal dengenin sağlanamaması hastalık oluşumunu tetikler. Sık antibiyotik kullanımını da vajinal kuruluğa sebep olarak mantar oluşumu riskini artırır.
  •  Vajinal mantara yakalanan kadınların çoğunda bağışıklık sisteminin zayıf olduğu görülmüştür. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatacak hastalıklarda paralel olarak mantar oluşumu da gözlenebilmektedir.
Vajinal mantarın tipik belirtisi kaşıntıdır. Özellikle gece görülen yoğun kaşıntı, genital bölgenin sıcak olmasından dolayı şiddetlenerek artar. Cinsel birliktelik sonrası vajinada ağrı ve yanma görülebilir. Vajinal mantardan korunmak için genital bölgenin hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle kullanılan ped ve tamponların hijyenik olmasına, vajinanın pH değerini dengeleyecek ürünler tercih edilmelidir.  

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1988 defa okundu.

Benzer kadın haberleri