Uzun süre idrar tutmanın zararları
Sponsorlu bağlantı
İdrar böbreklerden süzülerek mesanede birikir. Biriken ve uzun süre tutulan idrar, idrar kesesinde ki duyuları uyarır ve idrar yapma ihtiyacı duyulur. Uzun süre idrar tutmayı alışkanlık haline getirenlerde bu duyular zayıfllar ve mesane kaslarının gevşemesine neden olur. Böylece kişi idrarının farkına varmaz. İleriki yaşlarda ise idrar tutamama gibi sorunlara yol açabilir.

İdrar kesesi ve böbrekler iltihaplanır

Mesane duyularının zorlanması halinde idrar yolu ve böbrek iltihaplanması görülür. İdrar kesesinde uzun süre biriken idrar nedeniyle mikroplar hızla çoğalır. İdrar kesesinde iltihapların oluşmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda idrarın tekrar böbreklere geri dönmesine neden olarak böbreklerin de iltihaplanmasına yol açar. Bu durumun alışkanlık haline gelmesi halinde ise böbrek yetmezliği gibi daha ciddi sorunların görülmesine sebep olur.

Sağlıklı bir insanın idrar torbası en fazla 400ml. idrar alabilir. Uzun süre boşaltılmaması halinde ise mesane gerginleşerek kaslar zayıflar ve duyular hissetmemeye başlar. Özellikle oyun çağında ki çocuklar idrarı daha fazla tuttuğundan ileriki yaşlarda idrar tutamama gibi sorunlar görülmesine neden olur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 53091 defa okundu.

Benzer kadın haberleri