Tatilde güneş yanıklarına dikkat!
Sponsorlu bağlantı
Güneş yanığı, güneşten yayılan ultraviyole ışınlarına vücudumuzun uzun süre maruz kalarak kızarıklık, kaşıntı ve su toplaması oluşmasıyla meydana gelir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın erken yaşlanma, cilt kanseri, cilt kırışıklarına, güneş lekeleri ve çillere neden olduğu bilinmektedir. En belirgün güneş yanığının belirtisi ise cilde dokunurken hissedilen acı, sıcaklık hissi, kızarıklık, kaşıntı ve su toplaması şeklinde belirtiler görülmektedir.

Nasıl meydana gelir?

Güneş yanığı herhangi bir şekilde korunmadan uzun süre güneşte kalınca oluşuyor. Güneş ışınlarının çok şiddetli olduğu 11.00-17.00 saatleri arasında giysili olsanız dahi güneş koruyu krem kullanmadan kalmanız halinde güneş yanığı oluşma riski fazladır. Ayrıca cildinizi güneşe karşı hassaslaştıracak ilaçların kullanılması halinde de güneş yanığı oluşabilmektedir. Uzmanlar işi gereği güneş ışığına çok maruz kalanlara koruyuculuk özelliği en az 15 faktör olan güneş kremleri kullanılmalarını, ultraviole filtreli gözlük kullanılmasını ve açık renkli ince giysiler giymelerini öneriyor.

Nasıl korunulur?

  • Cildiniz hassas ve yanmaya müsait ise güneş altında 11.00-18.00 saatleri arasında kalmayın. Havanın bulutlu olduğuna aldanıp bu saatlerde açık havada dolaşmak güneş yanığı olmanıza engel değil.
  • Açık renkli  güneşten koruyucu giysiler giymelisiniz.
  • Işıldak ve solaryum makinaları kullanmayın.
  • Güneş koruma faktörü en az 15 olan güneş kremleri kullanmalısınız. Hassas cilde sahip olan kişiler 30 faktörlü güneş kremleri kullanmalıdır. 30 faktörlü güneş kremleri güneşin zararlı ışınlarından cildinizi %97 oranında korur. Ayrıca güneş kremi alırken UVA ve UVB ışınlarının ikisine birden koruma sağlayan kremler tercih etmelisiniz.
  • Vücudun su toplaması halinde soğuk duş ve soğuk kompres uygulanmalıdır. Açık yaranın üzeri steril bandaj ile kapatılmalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1710 defa okundu.

Benzer kadın haberleri