Spor yaparken nelere dikkat edilmeli?
Sponsorlu bağlantı
Spor yaparken farkında olmadan yapılan hatalar hem spor yapmanızı zorlaştırır hem de sağlığınızı olumsuz etkiler. İşte, spor yaparken sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler...

Isınma egzersizleri ile başlayın

​Spor yapmaya başlamadan önce hafif egzersizlerle vücudunuzu ısındırın. Doğrudan ağır bir spora başlamak sakatlanmalara neden olabilir. Sürekli aynı egzersizleri yapmak vücut gelişimi açısından sakıncalıdır. Çalışma proğramınızı değiştirerek farklı hareketler denemelisiniz. Böylece vücudun daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kaş yapayım derken, göz çıkarmayın!

Sporu aralıksız uzun süre yapmak kalbi yorarak çarpıntıya neden olur. Spor esnasında 10 dakikalık aralar vermeniz kalbin zorlanmasını önler. Spor yaparken doğru nefes alıp vermemek sizi normalden daha fazla yorarak nefesiz kalmanıza neden olur. Her yapılan hareket arasında uzun ve derin nefes almak en doğru nefes alma yöntemidir. Sağlıklı yaşam için zaten doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek gerekir.

​Düzenli beslenin

Spor yapanlar için en önemli konulardan biri de beslenme şeklidir. Spor esnasında terleyerek kaybedilen sıvı ve vitaminlerin tekrar geri kazanılması için mutlaka iyi bir beslenme programı hazırlanmalıdır ve beslenme programı aksatılmadan uygulanmalıdır. Ayrıca vitamin takviyesi yaparak da yorgun ve halsiz düşmenizi önleyebilirsiniz. Doğal sporu tercih edin ve kesinlikle doping etkili haplar, enerji içecekleri ve diğer kimyasal ilaçları kullanmamaya özen gösterin.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1804 defa okundu.

Benzer kadın haberleri