Soğuk algınlığından nasıl korunulur?
Sponsorlu bağlantı
En hızlı bulaşıcı hastalık olan soğuk algınlığı üst solunum yollarını etkiler. Halk arasında nezle olarak da anılan bu hastalığın belirtileri arasında boğaz ağrısı, hapşırık, ateş, burun tıkanıklığı, öksürük, baş ve kas ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk ve titreme yer alır. Şiddetli bir şekilde devam eden soğuk algınlığı menenjit, bronşit ve zatüre gibi hastalıklara çevirebilir.Yaklaşık 10 gün kadar devam eden hastalık antibiyotik ve antiviral ilaçların kulanılması ile tedavi edilir. Bunun dışında yatak istirahati yapılıp, bolca su tüketilmelidir.

Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için ne yapılmalı?

Terlemeyecek şekilde ılık ortamda bulunulmalı, daha çok meyve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Su buharı ile ortamı nemlendirmek ve tuzlu su ile burunu yıkamak burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Sigara içilen havası kirli ortamlarda bulunmamak gerekir. Ellerin sık sık yıkanması ve bulunduğunuz ortamın havalandırılması mikropların yayılmasını önler.

C vitamini içeren yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi arttırılmalı ve her gün süt içilmelidir. Yorulmayacak şekilde kısa yürüyüşler yapmak vücut direncinizin artmasını sağlayacaktır. Yetersiz  uyku alımı ve aşırı stres bağışıklığın zayıflamasına neden olmaktadır. Bu yüzden uykunuzu düzenlemeli ve kaslarınızın gevşemesini sağlayan ıhlamur, ada çayı, yeşil çay ve melisa çayı gibi bitki çaylarını bolca tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1475 defa okundu.

Benzer kadın haberleri