Sinüzit belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?
Sponsorlu bağlantı
Bütün üst solunum yollarını salgıladıkları salgı ile temizlemeye yarayan sinüsler, yüz ve kafa kemiklerinin arasında ki havalı boşluklardır. Sinüsleri temizleyen ince kanalların tıkanması sonucu sinüslerin iltihaplanmasına sinüzit denir.

Özellikle kış aylarında daha sık görülen bu hastalık ilk başlarda nezle belirtileri verdiğinden kolayca anlaşılmaz. Sık sık nezle ve grip olmak sinüzite çevirebileceğinden bu hastalıklar önemsenmelidir. Sigara dumanı, kirli hava ve klimalı ortamlar sinüzitin görülmesine yol açtığından bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmanız gerekir. Burun tıkanıklığı, koku almada zorluk, burun ve geniz akıntısı, öksürük ve sık sık grip olma başlıca belirtileridir.

Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Basit bir muayene sonucunda hastalık teşhis edilebileceği gibi bazı durumlarda tomografi istenebilir. Sinüzit tedavisinde başlıca antibiyotik kullanımı önerilmektedir. İlaç tedavisi ile geçmeyen ve kronik hale gelen sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. Sinüslerin tıkanıp iltihabın göz ve kafa boşlukları arasında hızla yayılması halinde ameliyat yapılmasına gerek duyulur. Tamamen endoskopik olarak yapılan ameliyatlarda tampon uygulaması hastalar tarafından korku duyulmasına neden olmaktadır. Son yıllarda uzman doktorlar tarafından yapılan ameliyatlarda tampon uygulanmamaktadır. Ameliyat sonrasında %90'a varan bir iyileşme görülmektedir. Tekrarlama olasılığı oldukça düşük olan bu ameliyatlar günümüzde kısa sürede yapılmaktadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1219 defa okundu.

Benzer kadın haberleri