Sıcak su saç derisine zararlı mı?
Sponsorlu bağlantı
Ayda ortalama 1cm uzayan saç, kişinin beslenme şekli ve yaşına göre değişir. Günde 40-100 tel saçın dökülmesi normaldir. Daha fazla saç dökülmesi demir eksikliği, kronik hastalıklar, yanlış beslenme ve yanlış saç bakımı sonucunda görülür. Saçlarınızın güçlü ve bakımlı görünmesi için su ve şampuanla yıkamak yetmez. Peki saçlar nasıl yıkanmalıdır?

Doğru saç yıkama yöntemleri

Saçınızı yıkamadan önce kaliteli ve pürüzsüz bir tarakla tarayın. Böylece saçın yıkarken daha da dolaşmasını önlersiniz. Saçınıza taktığınız saç lastikleri saçın gerilmesine ve saç köklerinin zedelenmesine neden olur. Bu nedenle saçı sıkı bağlamak yerine gevşek bağlama yöntemini kullanın.

Saçınızı soğuğa yakın ılık suyla yıkamak en ideal su ısısıdır. Saçlar, saç diplerindeki deriden salgılanan yağ ile beslenir. Sıcak su, saç derisindeki yağın tamamen yok olmasına neden olur. Yeterli beslenmeyen saçlar mat görünür ve güçsüzleşir. Zamanla saçlarda koparak dökülmeler başlar. Ayrıca sıcak su saçın pH dengesini bozar, saçın kırılmasına ve saç derisinin kepeklenmesine neden olur. Bu nedenle ılık suyun altında avucunuza aldığınız az miktarda ki şampuanı saç diplerine yedirerek masaj yaparak uygulayın. Durulama esnasında saçınızda köpük kalmadığından emin olun. Daha sonra saç uçlarına saç kremini kullanabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 4170 defa okundu.

Benzer kadın haberleri