Sıcak havalarda ne kadar su tüketilmeli
Sponsorlu bağlantı
Vücudumuzun her zaman ihtiyaç duyduğu suyun özellikle havaların ısındığı yaz aylarında daha fazla tüketilmesi gereklidir. Sıcak havalarda terleyerek vücuttan atılan suyun karşılanması için uzmanlar günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Hayati önem taşıyan sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfat gibi mineraller suyun içinde bolca bulunmaktadır. Yazın terleyerek kaybettiğimiz bu mineralleri su tüketerek karşılamak oldukça önemlidir.

Yetersiz su tüketimi hangi rahatsızlıklara neden olur?

Sağlıklı yenidoğan bir bebekte vücut ağırlığının %70'i kadar su bulunmaktadır. Yaşla birlikte azalan su miktarı yetişkin bir erkekte %60, kadında ise %50 miktarında su bulunmaktadır. Vücutta ki hücre ve  organların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için yeterli miktarda suya ihtiyaç vardır. Özellikle yaz aylarında terleyerek kaybedilen su birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Vücutta ki su miktarının %2 oranında azalması bile gün içinde halsiz ve yorgun düşmenize neden olmaktadır. Dehidratasyon adı verilen vücutta ki su miktarının azalması dikkat dağınıklığı, halsizlik, hafıza kaybı, uyuklama gibi rahatsızlıkların görülmesine neden olmaktadır.

Suyun faydaları nelerdir?

Özellikle sıcak havalarda vücut sıcaklığını dengede tutmasını sağlayan su, soğuk havalarda ise vücut izolasyonunu sağlar. Gün boyu zinde ve dinç kalmanızı sağlar ve kan basıncını kontrol ederek tansiyon ve kolestrol gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Hücrelere besin ve oksijen sağlayarak hücre ve dokuların yenilenmesine katkıda bulunur. Böbreklerin çalışmasını sağlayan su vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Günde ne kadar su tüketilmelidir?

Kişisel ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişen su tüketimi oldukça önemlidir. Sağlıklı bir insanın günde ortalama 2-2,5 litre su tüketmesi gereklidir. Ancak sıcak havada çalışanlar ya da yüksek performans harcayan sporcuların daha fazla su tüketmesi gereklidir. Ayrıca protein ağırlıklı beslenenler, fazla lifli gıda tüketenler, kusma ve ishal gibi sıvı kaybı yaşayan hastaların günde 3 litre su tüketmeleri gereklidir. Ancak gereğinden fazla tüketilen su kalp ve böbrek yetmezliği, karaciğer ve siroz gibi hastalıklara neden olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle yeterli miktarda su tüketmek önemlidir. Vücudunuz için gerekli olan suyu tüketip tüketmediğinizi idrar renginizin koyu sarıdan açık sarı ya da şeffaf renge dönüşmesinden anlayabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1829 defa okundu.

Benzer kadın haberleri