Sıcak havalarda kalbe dikkat!
Sponsorlu bağlantı
Hava sıcaklıklarının artması göğüs kafesine baskı yaptığından özellikle kalbin yorulmasına neden oluyor. Sağlıklı kişilerin bile sıcaktan bunalarak kalp rahatsızlığı geçirme riskinin arttığı yaz mevsiminde kalbi sıcaktan koruyan önlemler alınması önemlidir. Vücutta ki tuz ve elektrolit kaybı ile kanın pıhtılaşma oranın artması sonucu kalp krizi geçirme oranı da yaz mevsiminde daha da artmaktadır. Vücutta ki kan dolaşımının düzenli olması vücut ısının normal seviyede kalmasını sağlar. Cildi besleyen damarlar sıcakta genişler ve ısı kaybını arttırır. Kalbin daha fazla çalışmasını sağlayan bu durum kalbe kanın pompalanmasını azaltır.

Kalp sağlığı için ılık su tüketin

Vücut sıcağa karşı terleyerek tepki verir. Gün içinde tükettiğimiz sıvı gıdalar idrar ve ter olarak dışarı atılır. Deriden su buharlaşırken cilt de soğur. Bu esnada vücuttan sıvı, tuz ve mineraller kaybedilir. Kanın akışkanlığının kaybetmesine ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına neden olan sıvı kaybı böbrek fonksiyonlarının bozulmasına, kalp yetersizliği ve yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Sıcak havalarda bol bol ılık su tüketin.

Sıcaklarda kalp sağlığı nasıl korunur?

  • Ağır yağlı kızartma gibi yemeklerden kaçınılmalıdır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Az ve sık öğünler halinde yemek yenilmelidir. Asla alkol tüketilmemeli ve kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Kalp sağlığı için mutlaka günde 2,5 litre su tüketilmelidir.
  • Yaz aylarında açık renkli, ince kumaştan yapılmış bol giysiler giyilmelidir. Sıkı ve dar kıyafetlerden kaçının.
  • Güneşin dik açılarda olduğu 11:00-17:00 saatleri arasında dışarda uzun süre kalmayın, mümkünse bu saatlerde güneşe maruz kalmayın.
  • Gün içerisinde güneşten korunmak için hareketsiz kaldığınızdan dolayı spor yapmayı unutmayın. Kalp kapağı ve koroner by-pass olmuş hastalar mutlaka sabah erken saatlerde ya da güneş battıktan sonraki saatlerde yürüyüş yapmalıdır.
  • Kapalı alanlar havalandırılmalı ve ortamda yeterli hava akımı sağlanmalıdır. Kapalı araçların içinde uzun süre kalınmamalıdır. Klima veya vantilatör ile direkt temastan kaçının.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1484 defa okundu.

Benzer kadın haberleri