Serinlemek için yapılması gerekenler
Sponsorlu bağlantı
Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcak havası gün içinde terleyip susuz kalarak halsiz düşmemize neden olur. Aşırı sıcak hava cildimizi, kan damarlarımızı ve terleme seviyemizi olumsuz etkiler. Uzun süre sıcağa maruz kaldığımızda sıcak krampları, güneş çarpması ve deride kızarıklıklar görülebilir. Özellikle sıcak havalarda egzersiz ve spor yapmak kalp ve akciğerlerin daha çabuk yorulmasına neden olur. Sıcak havalarda hasta olmamak ve halsiz kalmamak için bazı önlemler almamız gereklidir.

Duş alın, yüzünüzü yıkayın

Sıcak havalarda serinlemek için soğuk su ile duş almak geçici olarak rahatlatır. Soğuk suyun bıraktığı serinlik, sıcak hava etkisiyle kısa sürede dağılacaktır. Hatta ani sıcak ve soğuğa maruz kalan ciltte kaşınmalar oluşabilir. Bunun yerine soğuğa yakın ılılıkta su ile duş almak daha doğrudur. Duş alma imkanınızın olmadığı yerlerde serinlemek için yüzünüzü, kollarınızı ve bacaklarınızı su ile ıslatabilirsiniz.

Bol miktarda ılık su tüketin

Cildimiz kadar midemizde aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içeceklere karşı hassastır. Tüketilen soğuk su vücut ısısının daha da artmasına neden olacaktır. Sıcak havalarda terleyerek kaybedilen su ihtiyacının karşılanması önemlidir. Günde 8 bardak su tüketilmesi sağlıklıdır. Gün içinde hararetimizi gidermek için ılık su tüketilmesi daha sağlıklıdır. 

Suyun dışında serinlemek için ayran, limonata, bitki çayları, komposto, soda gibi içecekler de tüketebilirsiniz. Bu içecekler vücudun kaybettiği sodyum, potasyum, klorür gibi mineralleri geri kazanmasını sağlar. Çayın hararet aldığı da doğrudur. Çok hararetlendiğinizde 1 bardak taze demlenmiş çay tüketmek hararetinizi giderecektir. Ayrıca sıvı kaybını arttırdığı için alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gereklidir. 

Doğru giyinin

Terin buharlaşmasını arttırdığı ve vücuda daha çok hava geçmesine izin verdiği için ince ve bol kıyafetler giymeye özen gösterin. Koyu renkli giysiler sıcağı emerek ortamı daha da sıcak hissettir. Bunu yerine beyaz, açık sarı tonlarda kıyafetleri tercih edin.

Güneş kremini ihmal etmeyin

Vücudumuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş kremi aynı zamanda vücudumuzu serinletici bir özelliğe sahiptir. Bu dönemlerde havaların ani sıcak/soğuk değişiminden kaynaklanan cilt kurumasını da nemlendirici özelliği sayesinde engeller.

Spor yaparken dikkatli olun

Sıcak havalarda spor yaparken halsizlik, baş dönmesi, kas krampları, bulantı ve kalp atışının hızlanması gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu nedenle gölgede ya da kapalı bir mekanda spor yapmak gereklidir. Vücudun sıcağa alışması için kademeli olarak çalışma seviyenizi yavaşca arttırın. Ani hareketlerden kaçınılmalı ve daha yavaş egzersiz yapılmalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3755 defa okundu.

Benzer kadın haberleri