Selüliti engelleyen egzersizler
Sponsorlu bağlantı
Zayıf ya da şişman her kadında görülebilen selülit genellikle kalça, basen, diz ve bilek içi, baldırlar ve üst bacak bölgelerinde görülmektedir. Genellikle 30-35 yaş üzerinde ve kilolu kadınlarda görülen selülit, dengesiz beslenme, hormonal sorunlar ve hamilelik sonrasında alınan kilolardan kurtulmak için çabalamayan, güzelliği için kendine gerekli zamanı ayırmayan genç ve zayıf kadınlarda da görülebilir.

Derinin üst kısmında portakal kabuğu görünümünü alan selülit deri altındaki yağ dokularının bağ dokuları arasında sıkışması sonucunda meydana gelir. Östrojen hormonundan dolayı kadınlarda daha sık görülen selülitler özellikle menopoz ve hamilelik dönemlerinde daha sık ortaya çıkmaktadır.

Selülite genetik ve hormonal faktörler, yaşın ilerlemesi, beslenme şekli ve hareketsiz yaşamın neden olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte hareketsiz yaşamda hızla arttı. Uzun süre oturarak çalışmak ya da ayakta durmak bacaklara baskı yaptığından bacaklarda kan akışı sağlanmaz ve yağ depolanır. Gün içerisinde yapacağınız çok basit egzersiz hareketleri ile selülitten kurtulabilir ve selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.

Selüliti engelleyen hareketler

Bölgesel masaj yapın: Metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki kan akışını sağlamak için selülitli bölgelere masaj yapabilirsiniz. Biberiye ve susam yağı kan akışını hızlandırmasını sağladığından rahatlıkla kullanarak masaj yapabilirsiniz.
Aerobik çalışın: Cilt ve cilt altı yağlarını yakarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlayan aerobik çalışmalarını düzenli olarak her gün yaptığınızda selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.
Tempolu yürüyün: Her gün yarım saat tempolu yürümek bacak kaslarında cilt altı yağlarının yakılmasını sağlar.

Selüliti engelleyen egzersizler

  • Eller belde olacak şekilde sağ ve sol ayaklarınızı sırayla öne doğru bükme hareketi bacak kaslarını gererek kan akışını düzenler.
  • Elinize büyük bir top veya ip alarak kollarınızı açtıktan sonra oturur gibi yaparak dizlerinizi çökebilirsiniz.
  • El ve dizlerinizi yere koyarak önce sağ ve sol ayaklarınızı 90 derecelik bir açıyla açarak yapılan bu hareket kalça bölgesinin sıkılaşmasını sağlamaktadır.
  • Ayaklarınızı yerde ileri doğru uzatarak germek kan akışını düzenler ve yağ birikimini engeler.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 5386 defa okundu.

Benzer kadın haberleri