Selülit neden olur? Nasıl önlenir?
Sponsorlu bağlantı
Deri altında ki yağ dokusunun sıkışarak kan dolaşımını engellemesi sonucu deride oluşan şekil bozukluklarına selülit (lipodistrofi) denir. Dokulardaki lenf dolaşımının yavaşlamasıyla deri altında sıvı birikmeye başlar. Dışarı atılamayan bu sıvı deri üstünde pürüzlü bir şekil alır. Portakal kabuğu şeklinde görünen deri sert ve pürüzlüdür. Kadınlarda daha fazla görülen selülit, basen, üst bacak bölgesi, sırtın alt kısmı ve koltuk altı yanlarında daha fazla görülür.

Selülitin nedenleri

Başta genetik özellikler olmak üzere, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, alkol ve sigara tüketimi, eğik durmak, yüksek topuklu ayakkabı giymek, kabızlık ve doğum kontrol hapları selülit oluşumunu tetikler.

Selülit nasıl önlenir?

Selülit oluşumunu hızlandıran yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir. Bol su içilerek kan dolaşımının hızlanması  ve toksinlerin atılması sağlanmalıdır. Damarları sıkarak kan dolaşımını engelleyen dar ayakkabı ve giysiler giyilmemelidir. Gergin ve pürüzsüz bir cilt için mutlaka spor ya da egzersiz yapılmalıdır. Selülitli bölgelere masaj yapmak da cildin sert duruşunu çözerek rahatlatır.

Selülit tedavi yöntemleri

Selülit oluşumunu engelleyerek selülitli bölgenin görünümünü tamamen düzelten tedavi yötemleri arasında Akupunktur, Liposuction, Lazer terapi, Basınç terapisi, Mezoerapi, Ozon terapi ve Ultrason tedavisi yer alır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1994 defa okundu.

Benzer kadın haberleri