Sarımsak ve zencefil çayı ile zayıflamak mümkün mü?
Sponsorlu bağlantı
Angelina Jolie'nin doğumdan hemen sonra sarımsak çayı (garlic tea) uyguladığı söylenmektedir. Bu haber doğru mudur bilinmez ama sarımsağın güçlü toksin atıcı özelliği ve hızlı yağ yakıcı özelliğinden dolayı doğru kullanıldığında zayıflamaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca içerdiği antiseptik etkisi sayesinde idrar söktürür.

Sarımsak çayı nasıl hazırlanır?

Bir büyük fincan su için bir diş sarımsağı ezerek içine bir miktar zencefil ilave edip kaynatın. Biraz ılıdıktan sonra bal ve limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu tarifi günde 1 ya da 2 defa (sabah-akşam) uygulayabilirsiniz. Çok aç ve çok tokken içilmemesi konusunda uyaran uzmanlar, yemekten 2 saat sonra içilmesinin faydalı olacağı belirtiliyorlar.

Sarımsak çayı diyeti nasıl yapılır?

  • Kahvaltıda bir fincan sarımsak çayı ile birlikte tam buğday ekmeği ya da mısır gevreği, yağsız sütten hazırlanmış müsli, yumurtanın beyazı ya da isteğe göre tarçınla hazırlanmış keten tohumu tüketilebilir.
  • Öğle yemeğinde et, tavuk ve balık gibi protein içeren besinler ve yanında bol yeşil salata ile tüketilmelidir.
  • Ara öğünde ise bir porsiyon mevsim meyvesi, ceviz, badem, fındık, leblebi, kuru üzüm, kuru kayısı, yoğurt, ayran ve süt gibi besinler tüketilebilir.
  • Akşam yemek yenmeden önce bir su bardağı sarımsak çayı içilmelidir. Zeytinyağlı sebze yemekleri  ve çorba gibi hafif yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Nelere dikkat edilmelidir?

​​Diyet boyunca kızartmalar, beyaz un ve şekerden yapılmış hamur işlerinden ve şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca gün boyunca 8 bardak su tüketilmeli ve egzersiz yaparak diyet desteklenmelidir.

Son söz olarak bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Sarımsak çayı diyeti zencefil ile birlikte kullanıldığından metabolizmayı olması gerekenden daha fazla hızlandırmaktadır. Bu diyeti uygulamadan önce yine de diyetisyene danışmanızda fayda var. 16. yüzyılda İsviçreli doktor ve kimyager olan Paracelsus deyimiyle "İlaçla zehir arasındaki tek fark, dozdur.". Gün içinde tüketilen besinler vücudumuzun içinde tepkimeye yol açabilir veya uygulanan diyet bünyeye ağır gelebilir. Aman dikkat, zayıflama uğruna sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2205 defa okundu.

Benzer kadın haberleri