Saç yağlanması neden olur? Nasıl önlenir?
Sponsorlu bağlantı
Saç diplerinde bulunan yağ bezleri salgısını saç köküne doğru yapar. Köklerdeki yağlar düz saçlarda kıvırcık saçlara oranla daha hızla yayılır. Saçın rüzgar,güneş ışığı gibi doğal şartlara karşı dayanma gücünü arttırarak saçın daha kolay taranmasını sağlayan bu yağlar, aşırı miktarda olduğunda hoş olmayan görüntülere neden olur.

Saçın yağ salgısını arttıran sebepler arasında hormonlar, temiz saç, saç diplerine masaj yapmak ve kullanılan saç bakım ürünleri yer alır. Saçın aşırı yağlanması saç dökülmesine, kepeklenmeye ve mantar hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle saçın yağ salgısının dengelenmesi önemlidir.

Saçın yağlanması nasıl önlenir?

Yağlı saçların ürettiği yağ salgısını dengelemek için saçların her gün yıkanmaması gereklidir. Haftada 3 defa şampuanı saç köklerine sürerek yıkamak en idealidir. Sıcak su yağlanmayı hızlandırdığından soğuk ya da ılık suyla saçlarınızı yıkamalısınız. Jöle, köpük ve saç spreyi gibi ürünler yağlanmayı hızlandırır. Ayrıca sürekli saçı fırçalamak ve elle temas etmek saçın daha hızlı yağlanmasına neden olacaktır.

Saçlarınızda ki yağı arındırmak için haftada bir kez saçınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna sirke ilave ederek yıkayın. Saçları kısa kesmek ya da perma yaptırmak yağlanmayı azaltır. Şampuan seçerken içinde yağ, silikon ve lanolin içermeyen ürünleri tercih edilmelidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 8627 defa okundu.

Benzer kadın haberleri