Saç neden dökülür? Nasıl önlenir?
Sponsorlu bağlantı
Mevsim geçişlerinde daha sık görülen saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında hormonal, metabolik ve dengesiz beslenme yer alır. Özellikle düzensiz beslenme sonucunda görülen kansızlık (anemi) saçların hızla dökülmesine neden olur. Bu nedenle B12 vitamini, folik asit, protein, bakır ve çinko takviyesi yapılarak hastalık tedavi edilmelidir. Ayrıca aşırı alkol ve sigara tüketimi, yetersiz su içmek de saç dökülmesine neden olur. Eğer herhangi bir hastalık belirtisi olmadan saçlarınız dökülüyorsa bunun nedeni dış etkenlerdir. Özellikle sıcak su ile çok sık saçları yıkamak, saça sürekli boya gibi kimyasal işlemler yaptırmak da dökülmeyi hızlandırır.

Saç dökülmesini önlemenin yolları

Saçı 2-3 günde bir pH değeri 5.5 olan bir şampuanla masaj yaparak yıkanmalıdır. Saç diplerine yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak dökülmeyi önler. Jöle, saç spreyi gibi ürünler kullanılmamalı, kimyasal içerikli boyalar yapılmamalıdır. Aşırı A vitamini tüketmek saç dökülmesini hızlandırdığından A vitamini tüketimini bırakmak da faydalı olacaktır.

Saçları güçlendiren doğal yöntemler

Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı ile saça masaj yapmak kök hücreleri canlandırarak güçlendirir. Daha sonra sardunya yaprağını 15 dakika kaynatıp süzdükten sonra saç köklerine sürebilirsiniz. Ayrıca saçların kırılmasını ve dökülmesini önlemede güçlü bir etkiye sahip olan kına ve kına özü içeren ürünler kullanmak da kısa sürede saçlarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1864 defa okundu.

Benzer kadın haberleri