Rokanın faydaları nelerdir?
Sponsorlu bağlantı
Turpgiller familyasından olan roka, Akdeniz kökenli yeşil bir bitkidir. Güçlü aroması nedeniyle salatalarda, soslarda, et ve sebze yemeklerinde kullanılan roka, sofralara ayrı lezzet katar. Ekşimsi ve mayhoş tadından mıdır bilinmez ama yeşikllik sevenlerin vazgeçemediği rokanın faydaları ise azımsanmayacak kadar fazla.

Rokanın tarihi geçmişine baktığımızda Roma ve Mısır'da önemli bir afrodizyak olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde de rokanın afrodizyak etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle cinsel isteksizlik yaşayanların rokayı bolca tüketmeleri önerilir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, rokanın sülfür yani glukozinolat içermesi nedeniyle kanser hücrelerinin oluşumunu ve çoğalmasını önlediği bilinmektedir.

Rokadaki besin değerleri

A, C, K, ve E vitaminleri açısından zengindir. İçerdiği kalori yok denecek kadar düşüktür. 100 gr roka içeriğinde ortalama 25 kalori bulunur. Bu özelliğinden dolayı diyet yapanların vazgeçilmez dostudur. Kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor gibi birçok minerali içerir. Omega 3, Omega 6 ve protein değerleri ise oldukça fazladır.

Rokanın faydaları

Roka içeriğindeki yüksek besin değerleriyle hem vücudumuza hem cildimize hem de hamilelik döneminde bebeğe oldukça fayda sağlar. Tam bir vitamin deposu olan rokanın önemli faydaları aşağıda madde madde listelenmişti.

Folik asit ve antioksidan kaynağı

Tam bir folik asit kaynağı olan roka, özellikle hamilelik döneminde hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Anne adayında kansızlık (anemi) görülmesini önler. Anne sütünün çoğalması sağlar.Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan besin değerlerini karşılar. Güçlü antioksidandır. Güçlü bir antioksidan olduğu için ciltteki kırışıklıkların oluşumunu önleyerek yaşlanmayı geçiktirir.

Vitamin deposu

​A vitamini hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. A vitamini kornea sorunları, gece körlüğü, göz kuruluğu ve göz iltihaplarına karşı koruyucu bir kalkan görevini üstlenir.

Roka, B vitamini gruplarından olan riboflavin, tiamin, niasin, ridoksin ve pantotenik asit bakımından zengindir. B vitamini enzimatik ve metabolik faliyetlerin düzenli çalışmasını sağlar. Yorgunluk, dikkat eksikliği, hafıza sorunları, depresyon ve sinirlilik sorunlarına karşı birebirdir. C vitamini açısından da zengin olan roka, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Günde 100 gr çiğ roka tüketmek günlük K vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. K vitamini ise büyüme çağında kemik gelişimini sağlarken orta yaş ve yaşlılık döneminde görülen kemik erimesini (osteoporoz) önler. Ayrıca K vitamini azhemier hastalığına yakalanma riskini engeller.

Hamilelikte roka tüketimi

100 gramında günlük folat ihtiyacınızın %25'ini karşılayan roka, özellikle doğum sırasında bebeği nöral tüp defektlerine yani doğum sırasında oluşabilecek risklere karşı korumaya yardımcı olarak sorunsuz doğum yapmanızı sağlar. Hamilelik döneminde sabah, öğle ve akşam olmak üzere canınız farklı tatlar çektiğinde roka yemeyi deneyebilirsiniz.

Diyet ve roka

Vitamin ve mineral bakımından zengin kalori bakımından fakir olması nedeniyle zayıflamak isteyenlerin ara öğünlerde tüketebileceği en ideal sağlıklı bir besindir.

Roka ile daha güçlü dişler

İçerdiği fosfor ve kalsiyum diş ve diş eti hastalıklarının oluşumunu önler. Dişleri güçlendirir. Diş eti kanamalarını durdurur. Ayrıca ağız kokusunu önler.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 22384 defa okundu.

Benzer kadın haberleri