Regl dönemi hakkında merak edilenler
Sponsorlu bağlantı
Ergenlik çağına adım atılmasıyla birlikte genç kızların derdi haline gelen adet görme (regl olma), östrojen ve progestoren hormonlarının çalışmasını sağlar. Genellikle 9-18 yaşları arasında ilk adet dönemi başlar. İlk adet (regl) kanamasına ise menarş denilir.

Kanamanın başlandığı ilk güne birinci gün denilir ve genellikle 28 günde bir görülür. İkinci gününden itibaren azalmaya başlanan adet kanaması altıncı gün tamamen durur. 13 ve 14. günler yumurtlama günleri olduğundan bu günlerde cinsel ilişkiye girildiği taktirde gebelik görülebilir.

Adet düzenliği neden olur?

Hastalıklar, diyet, eğzersiz ve stres nedeniyle adet düzensizliği görülebilir. Bu durumlarda yılda 3-4 defa görülen adet nedeniyle kilo alımı ve aşırı tüylenme gibi problemler görülebilir. Demir eksikliği nedeniyle kansızlığa bağlı olarak bazı durumlarda adet döngüsü 28 günden daha az olabilir. Bu durumda demir eksikliği tedavisi görülmesi gerekir.

Regl döneminde hangi rahatsızlıklar görülür?

Regl döneminde görülen kronik rahatsızlıkların başında gögüs, sırt, karın ve baş ağrısı, miğren, şişkinlik ve hazımsızlık gelir. Görülen psikolojik rahatsızlıklar ise sinirlilik, depresyon, hassaslaşma, stres ve yorgunluktur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1633 defa okundu.

Benzer kadın haberleri