Ramazanda sağlıklı beslenme önerileri
Sponsorlu bağlantı
Son yıllarda 11 ayın sultanı Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesiyle, yaklaşık 17 saat oruç tutulmaktadır. Gündüzlerin uzun olduğu bu dönemlerde oruçsuz geçirilen 7 saatlik sürede ise vücudun ihtiyacı olan besinlerin hızla tüketilmesi birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Sahur ve iftar olmak üzere iki öğün halinde yemek yenilmesi sağlıksız olarak algılanmamalıdır. Doğru beslenme yöntemleri ile sağlığımızı kaybetmeden oruç tutmak mümkün. İftar ve sahur da tüketilmesi gereken gıdalar bilindiği taktirde Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

İftar ile sahur arasında geçen süreyi nasıl değerlendirmeliyiz?

İftarda orucu açarken iftar sofralarının tacı, iftar sofralarının olmazsa olmazı olan hurmayı tercih edin. A vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum açısından zengin olan hurma kabızlığı önleyerek sindirim sistemini düzenlemesinde dolayı oldukça faydalı bir meyvedir. Hurma olmadığında 2-3 zeytin ile de iftarınızı açabilirsiniz. Ardından posa bakımından zengin bir sebze çorbası içebilirsiniz. Ancak yediklerinizin çok baharatlı olmamasına dikkat edin. Çorba ile ana yemek arasında 10 dakikalık ara verilmesinin sindirimin kolaylaşması açısından önemli olduğunu belirten uzmanlar ana yemek de ise daha çok karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. Birer porsiyon kırmızı ya da beyaz et, balık ve bulgur, mercimek gibi bakliyat tüketilmesi gereklidir

Ara öğünler nasıl olmalı?

İftar ile sahur arasında şerbetli tatlılar yerine güllaç ya da sütlaç gibi sütlü tatlılar tüketilebilir. Badem, fındık, ceviz, kuru kayısı, kuru üzüm gibi besinlerin tüketilmesi tansiyon ve kan şekerinin dengelenmesi açısından oldukça önemlidir. Uyumadan önce bir porsiyon meyve, süt ya da yeşil çay, rezene çayı, ıhlamur ya da maden suyu tüketebilirsiniz.

Sahurda ne yenmeli?

Çoğu kişi uyanamama sorunu nedeniyle sahura kalkmadan oruç tutmaya çalışır. Bu kan şekerinin gün içerisinde aniden düşmesine neden olacağından sahura kalkmaya mutlaka özen gösterilmelidir. Sahurda midede uzun süre kalarak yavaş emilimi olan besinler tüketilmelidir. Böylece hem kan şekerinde ani yükselme olmaz hem de gün boyunca uzun süre açlık hissetmezsiniz. Ayrıca baharatlı besinler susatacağı için tercih edilmemelidir. Protein ve lif bakımından zengin besinler arasında ise kırmızı veya beyaz et, yumurta, süt, peynir, yoğurt, makarna, hoşaf, sebze ve meyveler yer almaktadır.

Oruçluyken susuzluk çekmemek için bunlara dikkat

Sıcak yaz günlerinde oruç tutarken terleyerek kaybedilen su miktarını iftarla sahur arasında karşılamak gereklidir. Yaklaşık
17 saatlik bir susuzluktan sonra vücudun günlük ihtiyacı olan 1.5- 2,5 kiloluk suyu belli aralıklarla tüketmek gereklidir. Yeterli miktarda su alınmadığında gün boyunca yorgunluk, halsizlik, dikkat dağınıklığı yaşanacağından mutlaka su tüketimine dikkat edilmelidir.

Ramazanda uzak durulması gereken gıdalar

Ramazan kültürümüzün bir parçası olan beyaz undan yapılmış pideyi iftarda aşırı tüketmek birden kan şekerinizin yükselmesine neden olacağı için tam buğday unundan yapılmış pideleri tercih edin. Ayrıca şekerli, hamur işleri, yağlı kızartmalar, tuzlu besinler, kola gibi asitli içecekler tüketilmemelidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1554 defa okundu.

Benzer kadın haberleri