Rahim kanseri ve tedavi yöntemi
Sponsorlu bağlantı
En sık rastlanılan jinekolojik kanser türü olan rahim kanseri, rahim içini döşeyen endometrium tabakasını kaplayan malignensillere verilen isimdir. Menepoz sonrası kadınlarda sıkça görülen bu kanser türü östrojen hormonuna bağlıdır.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Vajinal akıntı ve kanama, alt karın altında şiddetli ağrılar, kanamaya bağlı olarak görülen anemi, sebepsiz ve engellenemeyen kilo kayıpları, ciltte görülen değişiklikler, ateşlenme ve halsizlik gibi durumlar rahim kanserinin belirtileri olabilir.

Rahim kanseri kimlerde daha sık görülür?

Geç menepoza girenler, doğum yapmayanlar, kalın bağırsak kanseri geçirmiş olanlar, meme kanseri tedavisi görenler, polikistik over hastaları, doğum kontrol hapını sürekli kullananlar, çok eşli ilişki yaşayanlar ve şeker hastalarının rahim kanserine yakalanma oranları oldukça yüksektir.

Rahim kanserinin tedavisi

En temel tedavi yöntemi cerrahi yöntemle rahimde bulunan her iki yumurtalık ve tüplerin alınmasıdır. Ek olarak radyoterapi ve kemoterapi uygulanır. İleri evrede uygulanan radyoterapi (ışın tedavisi) yöntemi ile vücutta kalan kanser hücrelerinin öldürülerek tekrarlaması engellenir. 6 hafta kadar radyoterapi uygulanması gereklidir. Uygulama esnasında bazı hastalarda halsizlik ve ishal gibi belirtilerde görülebilir. İyileşme oranı kanser evrelerine göre değişmektedir. Erken teşhiste %95 varan iyileşmeler söz konusudur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1948 defa okundu.

Benzer kadın haberleri