Rahim ağzı kanseri belirtileri ve tedavisi
Sponsorlu bağlantı
Ülkemizde en fazla görülen kanserler arasında 7. sırada olan rahim ağzı kanseri, hiçbir belirti göstermeyen HPV (Human Papilloma Virüs) virüsünün vücuttan atılamaması sonucu görülür. Çoğu zaman el ve ayaklarda görülen zararsız siğillerin oluşumua neden olan HPV virüsü, ilk cinsel ilişki sonrasında vücuda girer ve 12-24 ay içerisinde vücuttan atılamaması sonucunda ortaya çıkar. Bulaşıcı bir virüs olan HPV virüsü cinsel yolla bulaştığından tek eşlilik ve prezarvatif kullanımı ile önlem alınması gereklidir.

Kanser kimlerde görülür?

Rahim ağzı kanserinin görülme yaşı ortalama 52'dir. Bu kansere yakalanan hastaların 3'te 2'si ölümle sonuçlanmaktadır. Hiçbir belirti göstermediğinden erken teşhis edilmesi zorlaşan bu hastalığa yakalandığını çoğu kadın jinekolojik muayene sonucunda yapılan Pap semear testleri sonucunda öğrenmektedir. Cinsel ilişkiye erken yaşta başlayanlar, HPV enfeksiyonları ve siğilleri olanlarda, sigara kullananlar ve çok eşli kişilerde daha fazla görülen rahim ağzı kanserinden korunmak için HPV virüsü aşısı yaptırılmalıdır.

Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Vajinal kanamalar, cinsel ilişki sırasında görülen kanamalar ve akıntılar en sık görülen belirtileri arasındadır. Erken teşhis edildiği taktirde cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bu hastalığın ileri evrelerinde virüsün diğer organlara yayılması sonucu rahim ve çevresinde bulunan tüpler, yumurtalıklar ve lenf bezleri çıkarılır. Ardından radyoterapi ve kemoterapi süreci başlar. Rahim ağzı kanserine yakalanmamak için mutlaka HPV aşısı yaptırılmalı ve 25 yaşından sonra düzenli olarak her yıl jinekolojik muayene yaptırmalısınız.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1588 defa okundu.

Benzer kadın haberleri