Polikistik Over Sendromu (PKO) nedir?
Sponsorlu bağlantı
''Çok sayıda kist içeren yumurtalık'' anlamına gelen polikistik over üreme çağında olan kadınlarda yumurtlama işlevinin aksaması, adet gecikmeleri, tüylenmede artış, sivilcelenme, kilo alma, gebe kalamama gibi rahatsızların görülmesidir. Dünya'da üreme çağına erişmiş olan her 100 kadının 5'i polikistik over sendromu sorunuyla başbaşadır.

Polikistik over sendromu, yarım kalan foliküllerden testosteron ve diğer erkeklik hormonlarının fazla üretilmesi aşırı tüylenmeye neden olur. Tüylenme genellikle yüz bölgesinde, göğüs aralarında, göğüs uçlarında, göbekte ve bacak aralarında görülür. Yumurtlama olmaması adet düzensizliği, gebe kalamama veya zor gebe kalmaya neden olur. Ayrıca polikistik over sendromunda (PKO) tekrarlayan düşüklere de neden olmaktadır.

Polikistik over sendromu ne gibi sorunlara neden olur?

Rahim iç tabakasının progesteron hormonu etkisinden yoksun kalarak sürekli kalınlaşması bir süre sonra dokuda kanser hücrelerinin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kadında androjen (erkeklik) hormonunun sürekli salgılanması kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Polikistik Over Sendorumu nasıl tedavi edilir?

Yumurtlamanın yarıda kalmasını engellemek ve yumurtalık dokusunun içinde ki kist sayısının artmasını engellemek için ilaçla tedavi yöntemi denenir. Bu yöntemde çocuk sahibi olmak istemeyenler için yumurtlamanın hiç başlamaması, çocuk sahibi olmak isteyenler için ise yumurtlamanın tamamlanmasına yönelik tedavi edilir. Kullanılan ilaçlar adet düzenini sağladığından eksik olan progeteron hormonundan kaynaklanan olumsuzluklarda giderilir. Doğum kontrol hapları genellikle çocuk arzusu olmayan kadınlarda tercih edilir. Bu ilaçlar rahim iç tabakasının kalınlaşmaktan korur ve adeti düzenler. Doğum kontrol hapı kullanmak istemeyen kişilerde ise progesteron hormonu verilerek tedavi edilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1999 defa okundu.

Benzer kadın haberleri