Pirinç kadın sağlığı için çok faydalı
Sponsorlu bağlantı
Başta pilav olmak üzere birçok yemeğe kıvam ve lezzet katan pirinç, nişasta ve mineral açısında zengin bir enerji kaynağıdır. Karbonhidrat, kalsiyum, protein, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve magnezyum mineralleri ile B1, B2, C ve E vitamini içeren pirinç yüksek oranda posa sağlar. Özellikle kabuklu kepekli pirincin besinde değeri ve posası daha fazladır. Glisemik indeksi düşük olan bu besin kolestrolü ve kan şekerini yükseltmez. Alerjen maddeler içermediğinden bebeklere muhallebi yaparken pİrinç unu kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca gluten bulunmadığından Çölyak hastalarının rahatça tüketebilceği bir besindir.

Pirincin kadınlar için önemi nedir?

İçerdiği folik asit ve demir mineralleri sayesinde kansızlık(anemi) olan kadınların bolca tüketmesi gereken bir besindir. Kansızlığa bağlı olarak görülen yorgunluk ve halsizliği geçirerek enerji veren pirinç, nefes darlığını, baş ağrısı ve konsantrasyon kaybını önler. Adet döneminde ki ağrı ve sıkıntıları hafifletir.

Özellikle gebelik döneminde bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini hızlandıran pirinç, emzirme döneminde ise anne sütünü çoğaltmaya yardımcı olur. Menopoz döneminde ki bayanların kalsiyum ihtiyacını karşılayarak kemik erimesine karşı daha dirençli olmanızı sağlar. Sofralarımızdan eksik edilmemesi gereken beyaz pirinç, içerdiği E vitamini sayesinde cildin daha beyaz ve canlı görünmesini sağlar.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1286 defa okundu.

Benzer kadın haberleri