Parlak ve güçlü saçlar için tüketilmesi gerekenler
Sponsorlu bağlantı
Sağlıksız ve zayıf saçlarda genellikle saç dökülmesi, saç köklerinin zayıflayarak zamanla artan kopma ve dökülme yol açması, saç uçlarının kırılması, aşırı kepeklenme, saçların cansız ve mat görünmesi, saçların aşırı yağlanması, erken beyazlama ve saçların çok yavaş uzaması (saçların uzamaması) gibi bir çok soruna davetiye hazırlayabilir.

Hava koşulları, saç tipine uygun olmayan saç bakım ürünlerinin kullanımı, fön makinesi ve ısıl saç şekillendiricileri saçların doğal nemini, sağlığını ve güçlülüğünü kaybetmesine neden olur. Ancak, hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça görülen saç sorunlarının birinci nedeni sağlıksız veya düzensiz beslenmedir. Eksik vitamin alınması, aşırı yağ tüketimi ve zararlı besinlerin sıkça tüketilmesi saç sağlığını olumsuz etkilediğini biliyor musunuz?

A vitamini

A vitamini saçı kökten uca besleyip güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Saç derisindeki sebum maddesinin oluşumunu sağlar. Sebum maddesi boyaların, fön makinesı veya şekillendiricilerin verdiği olumsuzlara karşı saçın yıpranmasını önler. Havuç, karahindiba, ıspanak ve kavunda bol miktarda A vitamini bulunur.

Folik asit (B9 ve Folat)

Folik asit, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Saç köklerini güçlendirerek saçların daha hızlı uzamasını sağlar.  Vücudun günlük folik asit ihtiyacı 400 mg'dir. "Saçlarım uzamıyor" dememek için folik asit folik asit içeren besinler tüketmeyi ihmal etmeyin. Folik asit eksikliğinde saç dökülmeleri artar, saç köklerinde ve saç uçlarında kırılmalar oluşur ve saçlar daha erken beyazlar. Karaciğer, ıspanak, brokoli, lahana, kuruyemiş, mısır, portakal, kırmızı et, roka ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca folik asit bulunur.

B12 vitamini

Vücuttaki organlara oksijen taşıyarak kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan B12 vitamini, saç köklerine de oksijen taşınmasına yardımcı olur. B12 vitamini eksikliğinde saç parlaklığını kaybeder, saç dökülmesi, kepeklenme ve saç beyazlaması görülür. Karaciğer, istridye, midye, yengeç, uskumru, dana eti, peynir, yumurta ve ceviz B12 vitamini açısından zengin besinlerdir.

B vitamini

B3 vitamini (niasin) açın büyümesini hızlandırır. Maya, karaciğer, kırmızı biber, kurutulmuş domates, pirinç, fıstık ve ton balığında bulunur.
B4 vitamini, saç köklerini besler. Yumurtanın sarısında, lahana, domates, kırmızı et, patateste bolca bulunur.
B5 vitamini, saç kırılmalarını ve koparak dökülmeleri önler. Karnıbahar, avokado, yer fıstığı, brokoli ve hububatlarda bulunur.
B6 vitamini, saçın kepeklenmesini önler ve parlaklık kazanmasını sağlar. Muz, pirinç, patates, ıspanak, yumurta ve balıkta bulunmaktadır.
B7 (biyotin, H) vitamini ise saç dökülmesine ve saç beyazlamasına karşı koruyucu olan keratin adı verilen lifli bir proteinin üretilmesinde etkilidir. Çiğ yumurta sarısı, pazı, karaciğer, fıstık, dut ve ıspanakta bolca bulunur.

C vitamini (Askorbik asit)

Çok güçlü antioksidan kaynağı olan C vitamini, kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. Saç uçlarındaki kırıkların oluşmasını önler. Saçı nemlendirerek kuru ve mat görünmesini engeller. C vitamini açısından zengin besinler ise brokoli, kivi, yeşil ve kırmızı biber, portakal, limon, maydonozdur.

E vitamini

Saç derisi sirkülasyonunu arttırarak, saç derisinde oluşan problemleri önleyen E vitamini, saçlardaki kepek oluşumunu engeller, saçı besleyerek daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlar. E vitamini içeren besinler arasında badem, fındık, fıstık, ayçiçek yağı, avokado, buğday, şalgam yer alır.

Demir

Saç kökündeki kan dolaşımını hızlandırarak saç hücrelerinin yenilenmesini sağlayan demir, saçı kökten uca besleyerek saçın canlı ve parlak (sağlıklı) görünmesini sağlar. Karaciğer, ceviz, yumurta sarısı, bira mayası ve kırmızı ette bolca demir bulunmaktadır.

Çinko

Çok fazla yağ üreten saçlar kirli ve yağlı görünür. Eğer saç, günlük yağ üretiminin altına düşerse kuru bir görünüme neden olabilir. Çinko, saç köklerinin günlük yağ üretimini dengeler. Çinko ihtiyacını karşılamak için süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, badem, tavuk eti, kırmızı et tüketilmelidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3481 defa okundu.

Benzer kadın haberleri