Myom belirtileri ve tedavisi
Sponsorlu bağlantı
Rahimin kaslarında ve bağ dokusunda gelişen iyi huylu bir tümör olan myom (miyom), daha çok gebelik çağında ki kadınlar görülmektedir. Myom kanserleşme riski çok düşük olduğundan dolayı tip biliminde iyi huylu olarak sınıflandırılır. Her 5 kadından 1'inde görülen myomların oluşumunda genetik faktörler ve hormonal değişimler etkilidir. Myom görülme riski hiç doğum yapmamış olanlarda, ilk kez doğum yapmış olanlarda, doğum kontrollerinde ultrason cihazına yoğun maruz kalanlarda ve kilolu kadınlarda oldukça yüksektir. Ayrıca beyaz ırka sahip kadınlarda daha sık görülmektedir. Myomlar bir ya da daha fazla şekilde rahim boşluğunda, rahimi tamamen büyüterek ya da rahim duvarını kalınlaştırarak gelişir.

Myom belirtileri

Myom belirtileri arasında adet düzensizliği, rahim ve bağırsaklarda şiddetli ağrı, kısırlık, gebelikte düşük yapma, kansızlık ve karında kitle görülmesi yer alır.

Myom tedavisi

Önce ilaç tedavisi ile myom küçültülmeye çalışılır. Daha ileriki evrede cerrahi yöntemle rahim alınır. Endoskopik yöntemde ise düşük elektrik akımı ile rahimde ki myom kurutularak yok edilmeye çalışılır. Ayrıca son yıllarda gelişen myom embolizasyonu ile ameliyatsız bir şekilde myom tümorü yok edilmektedir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1170 defa okundu.

Benzer kadın haberleri