Mucize besin: Yer elması
Sponsorlu bağlantı
Yer elması, Türk sofralarında hak ettiği yeri bulamayan besinlerden bir tanesidir. Zengin vitamin kaynağı olması, çiğ ve pişirilerek tüketilmesine rağmen revaçta olmayan besinlerin başında geliyor. Yer elması, kalorisi düşük bir besin olduğundan diyetisyenler tarafından sıkça önerilmekte. Tok tutması sayesinde diyet listesine bu besini eklemek zayıflamayı daha da kolaylaştırıyor.

İdrar sökme özelliği nedeniyle vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kabızlık sorununu da ortadan kaldırıyor. Hemoroid hastalarının bolca tüketmesi hekimler tarafından öneriliyor. Yer elması, içerdiği nişasta ile şeker hastalığında da tüketilebiliyor. Doğal nişastası şeker hastalarının tüketmesi gereken besinlerin başında geliyor.

Sahip olduğu besin değerleri ve koruyucu etkisi hem vücudun direncinin korunmasını hem de boşaltım ve dolaşım sisteminin stabil çalışmasını sağlıyor. Sadece bu özelliği ile bile mucize besin olarak adlandırılması boşa değil.
Önümüzdeki kış aylarında sıkça görülen nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını kolay atlatabilmek için yerelmasına sofralarda sıkça yer verilmesi öneriliyor. Romatizmal hastalıklarda ve nezlede göğsü yumuşatarak hastalığın daha sıkıntısız geçmesini sağlıyor.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1572 defa okundu.

Benzer kadın haberleri