Mide yanmasının nedenleri
Sponsorlu bağlantı
Genellikle 20-50 yaşları arasında daha sık görülen mide yanması yemek sırasında ya da yemekten 2-3 saat sonra hissedilmektedir. Midede oluşan asidin yemek borusuna ulaşmasıyla hissedilen yanma ve ekşime hissi, yenilen gıdaların türü ve miktarıyla bağlantılı olarak görülür. Baharatlı yiyecekler, yağlı ve tuzlu kızartmalar, domates, çiğ soğan, sarımsak, elma, alkol, çay, kahve, kola gibi asitli içecekler ve çikolata gibi gıdalar mide yanmasına neden olabilir.

Çikolata içerdiği yağ ve kafein nedeniyle hassas midede yanmaya neden olur. Bu gıdalar yemek borusu ile mide arasında ki kasın gevşemesine neden olduğundan mide asidinin yemek borusuna gitmesine neden olarak yanma hissedilir. Bu sorundan ilaç tedavisi, endoskopik tedavi ve cerrahi yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Mide yanmasını engellemek için neler yapılmalı?

Mide yanmasına neden olan besinlerden daha az tüketmek gereklidir. Yanma olduğundan küçük bir lokma atıştırma yapmak yanmayı azaltacaktır. Yemek yerken ayak üstü hızlı bir şekilde değil yavaş ve fazla çiğneyerek yenilmelidir. Midenin sindirimi için gerekli olan salgıyı ürettmesi için yavaş bir şekilde yemek önemlidir. Az ve sık yemek midede şişkinlik ve yanma hissetmenizi önleyecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1212 defa okundu.

Benzer kadın haberleri