Mide yanması nasıl geçer?
Sponsorlu bağlantı
Hazmı zor olan besinlerin sindirimi için gereken asidin normalden fazla olması sonucunda mide de oluşan yanma hissi, genelde yemeklerden 2 saat sonra hissedilir. Ağır yağlı ve baharatlı yiyeceklerin neden olduğu mide yanması hızlı ve düzensiz yeme şeklinden dolayı da kaynaklanabilir. Mide yanmasını doğru ve bilinçli beslenme ile önleyebilirsiniz.

Mide yanması nasıl önlenir?

Sık ve az yemek mide asidini dengeler. Bu nedenle günde 1 öğün çok miktarda yenen yemekler midenin yanmasına neden olur. Hızlıca çiğnenmeden yenen besinleri mide hazmetmek için daha fazla asit salgılayacağından mide yanmasına sebep olacaktır.  Bu nedenle yavaş bir şekilde her lokma iyice çiğnenmelidir. Çay, kahve, asitli içecekler, çikolata, baharatlı ve yağlı yiyecekler azaltılmalıdır. Yemekten sonra uzanmak yerine kısa yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Beslenme şeklinizi düzeltmenize rağmen şikayetiniz hala devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Mide yanmasına iyi gelen besinler?

Çiğ lahana salatası, haşlanmış karnabahar, patates, kereviz, havuç suyu, zeytinyağı, ıspanak, maden suyu, elma sirkesi, meyan kökü, muz, mercimek, fasülye, bezelye ve kızarmış ekmek tüketmek mide asidini dengeleyerek yanmayı önler.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1320 defa okundu.

Benzer kadın haberleri