Mide şişkinliği nasıl geçer?
Sponsorlu bağlantı
Çeşitli nedenlerle mide ve bağırsaklarda gaz birikmesine mide şişkinliği denir. Mide şişkinliği genellikle düzensiz yemek yeme alışkanlığından, sindirim sistemindeki bozukluklardan, stres ve kadınlarda özellikle regl dönemlerinde mide bölgesindeki organların kasılmalardan kaynaklanmaktadr. Hızlı ve lokmaları iyice çiğnemeden yutulması mide şişkinliğine neden olabileceği gibi sakız çiğnemek ve hazmı zor olan besinleri sürekli tüketmek de mide şişkinliğine neden olmaktadır.

Mide şişkinliği nasıl önlenir?

Sindirim sisteminin düzenli çalışması için dengeli ve düzenli beslenilmelidir. Karnınız açıktığında tıka basa doymaya çalışmayın. Yemek öğün sayısını artırarak az yemek yiyin ve lokmalarınızı iyice çiğneyerek yutun. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmemesi için mutlaka sebze, meyve ve tahıl gibi lifli gıdalar daha fazla tüketilmelidir. Yemek yerken konuşmak ve sakız çiğnemek hava yutmaya sebep olur ve midede biriken hava geğirme ihtiyacı hissettirir. Biriken hava, geğirme sorunu yaşayanlarda mide şişkinliğine yol açar.

Mide şişkinliğine iyi gelen şeyler

Yemeklerden önce soğuk su içmek, midenin gaz üretmesine neden olur. Çok soğuk su yerine bir bardak ılık su içmeyi tercih edin. Portakal, karpuz ve greyfurt gibi içeriğinde bol su olan meyveler vücuttan toksinlerin atılmasını ve yağların yakılmasını sağlarken midede gaz oluşumuna da neden olmaktadır.

Prebiyotik yoğurt

Mide şişkinliği için tüketilecek en sağlıklı besinlerden biri yoğurttur. Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler sayesinde mide ve bağırsakta oluşan gaz azalır. Yoğurtla birlikte kereviz suyu içebilir ya da lahana turşusu da yiyebilirsiniz. Bu besinler hazmı kolaylaştıran enzimler içerdiğinden dolayı gaz oluşumunu önler.

Kepekli ve yulaf unlu ekmek

Midedeki baskıyla birlikte kabızlık sorununa neden olan mide şişkinliğini kepek ve yulaf unlu ekmek tükerek azaltılabilir. Mide ve bağırsakta oluşan şişkinliklere iyi gelen besinler arasında kepek ve yulaf unu, sarımsak, kuru kayısı, erik, yaban mersini, çilek, pazı otu, marul, ıspanak, barbunya, salatalık, muz, ananas, maydonoz, et suyu ile yapılan çorbalar, kırmızı pul biber, nane, zencefil ve papatya çayı tüketmek yer alır.

Soğuk ve sıcak tüketilen tahıl ürünleri mide ve bağırsak hareketlerini arttırmaktadır. Aşırı lifli gıda tüketimi şişkinliğin artmasına neden olduğundan uzmanlar günde 5 gr'dan fazla kepekli gıda tüketilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Uzak durulması gereken gıdalar

Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, kuşkonmaz, süt, soğan, sakız çiğnemek ve alkol tüketmek gaz oluşumunu hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğundan uzuk durulmalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 4515 defa okundu.

Benzer kadın haberleri