Menopoz döneminin belirtileri
Sponsorlu bağlantı
Kadınların hayatının en önemli evrelerinden biri olan menopoz dönemi 'hayat değişimi' dönemi olarak de bilinir. 45-55 yaşları arasında görülen bu dönemde kadınların yumurtalıkları östrojen üretimini keserek adet görme sona erer. Menopoz döneminde görülen fiziksel şikayetler 8-10 yıl kadar devam eder.

Menopoz döneminin belirtileri

Miktar ve süresi değişen düzensiz adet kanamaları, sıcak basması, terleme, huzursuzluk, uykusuzluk, çarpıntı, depresyon, vajinal kuruluk, cinsel istek kaybı, kas ağrıları ve nadirde olsa yüz bölgelerinde kıllanmalar ve saç dökülmesi görülebilir.

Kemik erimesine dikkat!

Menopoz döneminde her 3 kadından 1'i kemik erimesi (osteoporoz) ile karşı karşıyadır. El kemiği, kalça ve omuz kemiğinde ki kemik yoğunluğunun azalmasıyla kırıklar sıkça görülür. Kemik erimesini önlemek için kalsiyum ağırlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gerekir.

Menopoz döneminde östrojen tedavisi gerektiren, idrar yolları iltihaplanması sıkça görülür. Sık idrara çıkma, idrar yaparken vajinada yanma ve ağrı görülebilir. Vajinal akıntılar, vajinada kaşıntı, ve vajinal enfeksiyonlar rahatsız edici şikayetlerin başında gelmektedir. Menopoz döneminde düzenli olarak kan testleri, ultrason ve kemik kontrollerinin yapılması gereklidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1634 defa okundu.

Benzer kadın haberleri