Maydonoz suyunun faydaları
Sponsorlu bağlantı
Salataların vazgeçilmez yeşilliği olan maydonoz, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyarak daha sağlıklı olmamızı sağlar. İhtiyacımız olan günlük besin değerlerimizin çoğunu karşılayan maydonoz yaprakları protein, klorofil, glikozit ve uçucu yağ içerir. Köklerinde ise glikozit, müsilaj, şeker ve uçucu yağ bulunur. A, C, K vitaminleri ile demir, kükürt, potasyum, klorin, magnezyum ve kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengin olan maydonoz, sağlıklı bir yaşam için sofralarımızdan eksik edilmemesi gereken bir bitkidir.

Yüksek oranda klorofil içeren maydonozu suyu ise içerdeği besin öğelerinin kana daha çabuk karışmasını sağlayarak vücuda emilimini hızlandırır. Güçlü bir idrar söktürücü olan maydonoz suyu zayıflatıcı özelliği nedeniyle diyet yapanların listesinde mutlaka olmalıdır.

Maydonoz suyunun faydaları

 • Maydanoz suyu, güçlü idrar söktürücü ve ödem attırıcıdır. Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak maydonoz suyu içmek vücudunuzdaki toksinleri kolayca atmanızı sağlayarak kısa sürede zayıflamanıza yardımcı olacaktır.
 • İçerdiği klorofil sayesinde kandaki alyuvarların sayısını arttırır. Böyle kanın, böbreklerin, karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesini sağlar.
 • Sindirim enzimlerini uyaran maydonoz suyu sindirim sistemini düzenler. İnce ve kalın bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırarak düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde safra kesesindeki ve böbrekteki taş ve kumlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsak kurtlarının çoğalmasını önler.
 • İçerdiği demir nedeniyle kansızlığı (anemi) önler.
 • Vücutta oluşan iltihapların düşmanıdır ve iltihapları kurutur. Mesane iltihaplanmasını önler, iltihaplı yaraların çabuk kapanmasını sağlar.
 • Grip veya alerji nedeniyle artan makusun vücuttan atılmasını sağlayan maydonoz suyu öksüreğe ve sinüzite karşı vücut direncini artırır, savaşır.
 • Mide ve bağırsak hareketini düzenler, gaz birikmesini önler. Özellikle yemeklerden sonra gaz sorunu yaşamamak için 1 bardak maydonoz suyu ılık halde, yudum yudum içilmelidir.
 • A vitamini açısından zengin olan maydonoz suyu, retinadaki ışık hassasiyetini sağlayan rodopsin pigmentinin üretilmesine yardımcı olur. Bu nedenle gözlerde ışığa karşı hassasiyeti olanlara bolca maydonoz suyu tüketmeleri önerilir.
 • Kadınların her ay çilesi haline gelen adet sancılarının azalmasını sağlayan maydonoz suyu, adet döneminde görülen sinirlilik ve huzursuzluğun daha kolay geçmesini sağlar.
 • İçerdiği kalsiyum kemik erimesini önler, kemik ve kas ağrılarının geçmesini sağlar. Ayrıca romatizma ağrısı çekenler mutlaka her gün maydonoz suyu tüketmelidir.
 • Maydonoz, kalp damarlarını tahrip eden 'homosistein' molekülünün nötrolüze edilmesinde kullanılan folik asiti bolca içerdiğinden ani kalp krizi riskini azaltır, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasının önüne geçer.
 • Günlük C vitamini ihtiyacınızın çoğunu karşılayan maydonoz suyu, erken yaşlılığı engeller. Cildin esnekliğini sağlayan kolojen maddesi sayesinde kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • Ağızdaki bakteri oluşumunu önlediğinden özellikle sabahları oluşan ağız kokusunu engeller.
 • Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda maydonoz suyunun kolon, cilt ve meme kanserine karşı koruduğu, gut hastalığı, sarılık, egzama ve selüliti önlediği kanıtlanmıştır.

Maydonoz suyunun hazırlanışı 

7-8 adet maydonoz dalını bir bardak kaynamış suyun içerisinde 10 dakika beklettikten sonra limon ve bal ekleyerek içebilirsiniz. Maydonoz suyunun tadı buruk ve acı olduğundan isteğe göre havuç, kereviz, domates, salatalık, lahana suyuna ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Sigara içenler için

Bir tutam maydonuzu bütün halde suyun içine atarak kaynatın. Saf maydanoz suyu çayını sabahları kahvaltıdan önce tüketin. Haftada 2 defa bu işlemi tekrarlayın. Maydanoz suyu sigara içen kişilerin cigerlerini temizlemeye yardımcı olur.

Hamilelik döneminde ara verin!

Hamilelik döneminde görülen kasılma ve sancıların artmasına neden olduğu için bu dönemde içilmemelidir. Aşırı maydonoz suyu tüketimi vücuttan gerekli olan suyun atılmasına neden olduğu için günde 30-50 ml'den fazla tüketilmemesi gereklidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 4932 defa okundu.

Benzer kadın haberleri