Kronik yorgunluk sendromu
Sponsorlu bağlantı
Özellikle kadınlarda çok sık görülen yorgunluk semptomuyla birlikte, güçsüzlük, halsizlik, çabuk yorulma ve konsantrasyon zorluğu gibi belirtiler de görülmektedir. Yorgunluk aile yaşantısında, sosyal ilişkilerde bozulmalar ve iş performansında düşüşlere neden olmaktadır. Yorgunluğun nedenleri arasında düzensiz beslenme, aşırı spor yapma, kansızlık, troid hastalıkları, akciger hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları ve depresyon yer alır.

Uzmanlar aşırı konuşmanın beyni yorduğunu belirterek, uzun süre telefonda konuşmaktan kaçınılması gerektiğini vurgulamaktadır. Yorgunluk hissedildiğinde gözlerinizi kapatıp sessiz bir ortamda dinlenmelisiniz. Gün içinde yorgun düşmemek için uykunuzu düzenlemeli, her gün aynı saatte yatıp kalmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca yeteri kadar güneş ışığından faydalanmak günlük D vitamini ihtiyacınızı karşıladığından yorgunluğunuzu almada oldukça etkilidir.

Yorgunluğa iyi gelen yiyecekler?
  • Dut pekmezi, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler, kayısı, üzüm, dut kurusu, bal ve zeytinyağı tüketilmelidir.
  • Yetersiz tuz alımı yorgunluğa neden olduğundan günlük tuz ihtiyacınızı aşırıya kaçmadan karşılamalısınız.
  • Şekerli gıdalardan uzak durulmalı, şekeri doğal yollarla almaya dikkat edilmelidir.
  • Susam yağı, limon ve kekik yağı ile masaj yaparak da yorgunluğunuzu atabilirsiniz.
  • Yeşil çay, ada çayı, kakule, biberiye ve kekik gibi bitki çaylarını bal ile karıştırarak içilmesi vücudunuza enerji vererek gün içinde halsizlik yaşamanızı önleyecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1058 defa okundu.

Benzer kadın haberleri