Kışın ayak çatlaması nasıl önlenir?
Sponsorlu bağlantı
Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan ayaklardaki çatlaklar hem acı hem de ağrı yaşamanıza neden olurken, estesik açıdan da hoş olmayan bir görüntüye neden olabilir. Özellikle ileri yaşlarda, uzun süre ayakta duran kişilerde ve romatizma hastalığıyla birlikte soğuk havalara bağlı olarak görülen ayak çatlaklarını önlemek için ne yapmalıyız? İşte cevapları...

Kuru ciltlerde oluşan çatlaklar topuk ve ayak tabanında görülür. Küçük terlik giymek, ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak ve yalınayak gezmek ayak çatlaklarının oluşmasına neden olur. Çatlakları önlemek için kapalı ayakkabı giyilmeli, ayaklar sürekli kuru tutulmalı ve mutlaka çorap giyilmelidir.

Ölü derilerden kurtulun

Ilık suda 20 dakika beklettiğiniz ayak deriniz yumuşadıktan sonra ponza taşı ya da ayak törpüsü ile ovalayarak ölü deriyi atarak temizleyin. Ardından soğuk suyun içine elma sirkesi ekleyip ayaklarınızı 20 dakika daha  bekletin. Böylece ayaklarınızda kan dolaşımı hızlanarak hücreler kendini yenilemeye başlayacaktır.

Ayrıca gül losyonu, aynısafa çiceği yağı, sarı kantoron, acı badem yağı, kakao yağı, jojoba yağı ve zeytinyağı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Nemlendirici bakım kürü

1 adet muzu ve ananası ezip limon suyu ile karıştırın. Ayaklarınıza sürüp 15 dakika beklettikten sonra ayaklarınızı gül suyu ile yıkayın. Kuruyan cildinizin nemlenmesini sağlayan bu ayak bakım kürü sayesinde kısa sürede  ayak çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1533 defa okundu.

Benzer kadın haberleri