Kış aylarında kilo almayı engelleyen öneriler
Sponsorlu bağlantı
Kış mevsiminde vücudumuz soğuğa karşı direnç oluştururken metabolizma hızlanır ve daha fazla yeme ihtiyacı hissederiz. Özellikle hamur işleri, tatlı, yağlı ve hazır yiyecekleri tüketme isteğimiz artar. Oysa bazı detaylara dikkat ederek kışı kilo almadan geçirebilirsiniz.

Kilonuzu ve enerjinizi koruyun

Soğuk havanın etkisiyle düşen vücut ısısını dengede tutabilmek için yağlı, şekerli, unlu yiyecekler yerine meyve, sebze, ceviz, badem, fındık, süt, pekmez, bal gibi hem enerji veren hem de kilo aldırmayan besinler tüketin. Gündüzlerin daha kısa olmasından dolayı kahvaltı ve öğle yemeklerini ihmal etmeyin.

Kilonuzu düzenli uykuyla koruyun

Gece tek bir öğün halinde fazla yenen yemekler kilo alımına neden olmaktadır. Ayrıca yatmadan 2 saat öncesinde birşey yemeyin. Geceleri geç yatarak yetersiz uyumanız kilo alımına neden oluyor. Uzmanlar günde 4 saatten daha az uyuyanların daha kolay kilo aldıklarını belirtiyor.

Hareketsizlik kilo aldırır

Kış aylarında genelde kapalı mekanlarda bulunarak daha az hareket edilir. Aktivitelerin azalması hareketsiz bir yaşam alışkanlığı edinmenize sebep olur. Bu nedenle spor ve hafif egzersizler yaparak yediklerinizin vücutta yağa dönüşmesini önleyin.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Çoğu kişinin yazın bolca tükettiği suyu kışın içmek pek akıllara gelmez. Su içme miktarının azalması kilo artışına neden olacağından günde yeteri kadar su içmeyi unutmayın. Ayrıca meyve ve sebzelerin yanında mercimek, nohut, fasülye, bulgur gibi lifli gıdalar tüketmek hem size enerji verir hem de sağladığı uzun süre tokluk sayesinde fazla yemekten kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1524 defa okundu.

Benzer kadın haberleri