Kaliteli uyku için dikkat edilmesi gerekenler
Sponsorlu bağlantı
Çoğu kişinin yaşadığı uyku bozukluğunun nedenleri arasında stres, depresyon, kullanılan antidepresan ilaçları, açlık, tokluk, yüksek ses, ışık, bir önceki günden uykusuz olma ve çay, kahve gibi içeceklerin tüketilmesi yer alır.

En verimli uyku ne zaman alınır?

 Güne zinde başlamak için iyi bir uyku uyumak önemlidir. Özellikle yapılan araştırmalara göre hücrelerin çoğalması, protein yapımı ve büyüme hormonunun en yüksek seviyede olduğu saat 24:00 olduğundan bu saatte uykuda olmaya dikkat edilmelidir. Vücudun enfeksiyonlara karşı direnç gösterdiği 02:00'de bağışıklığı sağlayan melatonin hormonu salgılanmaya başlanır. Sabah 06:00'da vücut andrenalin salgılar ve güneş doğmaya başladığından uyku verimi azalır. Dolayısıyla erken yatıp erken kalkmak kaliteli uyku almanız açısından önemlidir.

Uykuya hazırlık safhası önemli!

Yatmadan önce odanızı havalandırın. Dişinizi fırçalayın ve ılık bir duş alın. Odanızdaki ışıkları kapatın. Ayrıca odanızın çok soğuk ya da çok sıcak olması uykunuzun kalitesini etkileyeceğinden oda ısısını ayarlalayın. Çarşaf ve yastık kılıflarını yıkanmış olanlarla değiştirin.

Güzel bir uykunun sırları

  • Yatmadan 15 dakika önce ılık süt için. Dilerseniz muz ve bal da ilave edebilirsiniz.
  • Yatmadan önce ağır kitaplar okuyarak ya da film izleyerek beyni yormak uykuya geçişi zorlaştırır.
  • Odanızın aydınlık olması uykunuzun bölünmesine neden olacağından odanızda loş bir ışık kullanmalısınız.
  • Günümüzde uykunun kalitesini düşüren etkenlerin başında yatak odanızda bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi elektronik cihazların bulunması gelir. Bu cihazlar etrafa yaydığı elektromanyetik enerji nedeniyle uykuda beyninizin yorulmasına neden oluyor. Dolayısıyla sabahları yorgun uyanıyorsunuz.
  • İyi bir uyku için doğru yastık seçimi önemlidir. İdeal yastık çok yüksek olmamalı ve yumuşak olmalıdır. Boynu desteklemeli ve cilde alerji yapmamalıdır. Sürekli yastık sorunu yüzünden boyun ağrısı çekiyorsanız mutlaka ortopedik yastık kullanmalısınız.
  • Yatmadan önce vücudunuza okaliptus yağı ile masaj yapın. Masaj kaslarınızın gevşemesini sağlarken okaliptusun kokusu sinirleri yatıştırarak uykuya dalışı kolaylaştıracaktır.
  • Yatağınızın yanında mutlaka defter ve kalem bulundurun. Uykuya dalış aşamasında gün içinde yaşadığınız duygu ve düşünceler aklınıza gelebilir. Aklınıza gelen notları deftere yazmak uykunuzun kaçmasını önleyecektir.
  • Her gece aynı saatte yatıp her sabah aynı saatte uyanmayı alışkanlık edinin. Böylece daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1790 defa okundu.

Benzer kadın haberleri