Kadınlarda Multibl Skleroz (emes) hastalığı
Sponsorlu bağlantı
Kadınlarda Multibl Skleroz (MS, emes) hastalığı, beyin ve omuriliği etkileyerek görme, konuşma ve yürüme fonksiyonlarında kontrolün kaybedilmesiyle ortaya çıkar. Merkezi sinir sisteminin işlevini yapamayacak hale getiren ve aniden ortaya çıkan bu hastalık özellikle orta yaştaki kadınlarda daha fazla görülür.

Emes hastalığının belirtileri

Emes hastalarında kuvvetsizlik (güçten düşme), halsizlik, uyuşukluk, ağrılı ya da bulanık görme, nesneleri çift görme, başka rahatsızlığı olmadığı halde yürümede ve konuşmada bozukluk, denge kaybı, idrar yapmada zorluk, idrar kaçırma, yorgunluk, kısmi felç, cinsel fonksiyonlarda bozukluk, kol ve bacaklarda ani iğneleme şeklinde acı, elektiriklenme hissi, başın öne doğru eğilmesi, aşırı unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü ve depresyon gibi belirtiler görülmektedir.

Genelde emes hastalığının belirtileri şiddetli emes atağı durumunda görülür. Kişi atak geçirdiği ana kadar emes hastalığını taşıdığının farkına bile varamayabilir. Emes atakları ortalama 24 saat sürer ve ikinci atak aynı takvim ayı içinde görülme olasılığı çok zayıf bir ihtimaldir. Emes hastalığı sıcaklık, aşırı nem, stres, alkol ve sigara tetikler. Bu zararlı etkenler emes hastalığının daha da fazla ilerlemesine ve vücuttaki fonksiyon bozukluklarının artmasına neden olabilir.

Emes hastalığı tedavi edilebilir mi?

Emes hastalığına neyin neden olduğu ve kimlerin bu hastalığa yakalanacağı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Özellikle 20-40 yaşlarındaki kadınlarda daha fazla görülen bu hastalık, kadınların çocuk sahibi olmalarına engel olmaz ve emes hastalığını çocuklarına kalıtım yoluyla geçmez. Emes hastalığı bulaşıcı değildir. Vücudun fonksiyonlarını yerine getiremediği bu hastalık bir (psikolojik) akıl hastalığı da değildir. Günümüzde henüz emes hastalığının kesin tedavisi bulunamamıştır.

Hastanın günlük yaşamını kolayca sürdürebilmeleri için yardımcı tedavi yöntemleri vardır. Özellikle emes hastalığı olan birey vücudunu her türlü enfeksiyona karşı korumalıdır. Atak başladığı anda hastaya kortizon tedavisi uygulanmalı. Fizyoterapi ile uygulanan egzersiz programlarıyla hastanın kas spazmlarını gidererek daha kolay hareket etmesini sağlanabilmektedir. Psikoterapi ve grup terapileri ile de hastanın depresyon ve korkuyla mücedele etmesi sağlanır.

Her kadın bu sinsi hastalık hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalı. Lütfen, bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak emes hastalığı hakkında tüm kadınların bilgi sahibi olmasında yardımcı olun.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2334 defa okundu.

Benzer kadın haberleri