Kadınlarda kemik erimesi (Osteoporoz)
Sponsorlu bağlantı
Kemik kitlesinin içindeki minerallerin azalarak kemik kırılganlığının artması sonucunda kemik erimesi oluşur. Bir iskelet hastalığı olan kemik erimesie tıp biliminde Osteoporoz adı verilir. Kemik erimesi, kemiğin ufalanarak vücutta yok olmasına yol açar. Bu evreye kemik yıkımı adı verilir. Kemik yıkımının gerçekleştiği bölgelerde çukurlar ve yumuşaklık hissedilir. Kemik yıkımı hızı, kemik yapımı (kırılan ve yıkılan kemiğin onarımı) hızından kat kat daha fazla olacağından zamanla vücuttaki kemik kaybı kalıcı sakatlıklara ve hatta ölümle sonuçlanan sonlara neden olabilir.

Menopoz

Menopoz döneminde ve hemen sonrasında östrojen (kadınlık) hormonunun azalması nedeniyle kemik erimesinin başlangıç evresi başlar ve hızlı kemik kayıplarına neden olur. Kemik erimesi başladığı andan itibaren 10 yıl içerisinde kemik yıkımı sürer ve normal bir kadın vücudundaki kemiklerin üçte birini kaybeder.

Kemiğin yapısında sürekli kendisini yenileyen dokular bulunmaktadır. Kemik kalitesinin yükselmesini sağlayan bu dokuların dayanıklılığını yitirmesi sonucu kemik kütlesinde belirgin ölçüde azalma meydana gelir. En çok omurlar, kalça kemiği ve bileklerde görülen kemik erimesi kemiklerde nedensiz kırılmalara, boy kısalığına ve ufalanıp yok olmasına neden olur. Özellikle orta yaştaki kadınlarda menopoz döneminde daha sık görülmekle birlikte, kemik erimesi hastalığı menopoz sonrasındaki ilk 10 yıl boyunca devam eder.

Kemik erimesinin belirtileri nelerdir?

Kişinin boyunun kısalması, omurga bölgesi, kalça kemiği ve bilek kemiklerinde kırıkların ve çukurların oluşması, omur, sırt ve bel ağrıları, omuz bölgesinin yuvarlaklaşması ve sırtın kamburlaşması gibi belirtiler görülmektedir.

Kemik erimesi kimlerde görülür?

 • 40 yaş ve üstü kadınlarda (nadiren genç yaştaki kadınlarda da görülebilir)
 • Testeron seviyesi (erkeklik hormonu) düşük olan erkeklerde
 • Menopoz olanlarda ve 40 yaşından önce erken menopoza giren kadınlarda
 • Yumurtalıklarının alınması sonucunda yapay olarak menopoza giren kadınlarda
 • Düzensiz beslenen, D vitamini ve kalsiyum eksikliği olanlarda
 • Çok sık hareketsiz kalanlarda, egzersiz yapmayanlarda
 • Genetik olarak ailesinde kemik erimesi olanda
 • Kemik gücünü düşüren ve kemik yapımını zorlaştıran ilaç kullananlarda (kortizon, epilepsi ilaçları ve heparin/coumadin)
 • Şeker, troid ve kanser olan kişilerde. Kanser ve troid ilaçlarını yüksek dozda kullananlarda
 • Zayıf ve kısa boylularda (minyon yapılı)
 • Astım hastalarında
 • Eklemlerinde iltihaplı rahatsızlık (romatizma; romatoid artrit, ankilozan spondilit, lupus) olanlarda
 • Uzun süreli yatalak felç olanlarda
 • Sigara kullananlarda
 • Aşırı alkol ve kafeinli içecek tüketenlerde
kemik erimesi görülme riski oldukça fazladır. Özellikle yukarıda yer alan risk faktörlerinden bir kaçına sahipseniz ve kortizon ilacı kullanıyorsanız veya romatizmal rahatsızlığa sahipseniz kemik erimesi hastlalığına yakalanma riskiniz oldukça fazladır.

Kemik erimesi nasıl önlenir?

Kemik yıkımı kalıcı sakatlığa ve son evrelerde ise ölümle sonuçlanan durumlara neden olabilir. 30'lu yaşlara kadar bol bol egzersiz yapmalı, D vitamini ve kalsiyumca zengin gıdalar (süt, yoğurt, peynir vb..) tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri, zengin mineralli tahıllar, taze sebze ve meyve bolca tüketilmelidir. Düzenli olarak egzersiz yapmalı ve güneşlenerek D vitamini alınmalıdır. Kemik kırılmalarına neden olabilecek her türlü risk faktöründen kaçınılmalı ve kemik yıkımına neden olan alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Kemik erimesi nasıl tedavi edilir?

Kemik erimesi genetik faktörler haricinde kişinin kalsiyum eksikliği ve hareketsiz kalması durumunda meydana gelir. 21. yüzyılda gelişen teknolojiyle birlikte ilaç tedavisi ve östrojen alımı ile kemik erimesi hastalığı önlenmeye, tedavi edilmeye çalışılır.

Östrojen alımı rakim ve göğüs kanseri riskini artırdığından dolayı uzun testler sonucunda uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Doktorunuz östrojen alımına karar vermesi gerekmektedir. Kemik kırıklarını ve kemik erimesini önemli ölçüde yavaşlatan östrojen tedavisinde başarı sağlanması için 5 yıl gibi uzun bir süreç gereklidir. Bu tadaviye tahammül edemeyen kişilere ilaç tedavisi uygulanır.

İlaç tedavisinde kalsiyum ve D vitamince zengin olan Cal D vita, Calcimax D3 ve Calcinet D3 ilaçları, Alendronat (Fosamax, Osteomax), Risedronat (Actonel), İbandronik asit (Bonviva) obifosfonatlar kullanılır. Bu ilaçlar kemik yoğunluğunu artırmaktadır. Omurga ve kalçada kırık riskini azaltmaktadır. Klinik testlerde kişinin hangi ilacı ve obifosfonata yanıt vereceği incelenmelidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 6269 defa okundu.

Benzer kadın haberleri