Kadınlarda halsizlik ve yorgunluk
Sponsorlu bağlantı
Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen yorgunluk ve halsizlik birçok hastalığın habercisi olabilir. Kansızlık(anemi), kan şekerinde düşmeler(hipoglisemi), troid yetmezliği, depresyon, vitamin ve mineral eksiklikliği sonucunda halsizlik görülebilir. Eğer hiçbir hastalığınız yoksa yorgunluk ve halsizliğinizin nedeni yaşam şekliniz olabilir. Uyku düzeniniz, beslenme şekliniz, çalışma saatlerinizde ki düzensizlikler yorgunluğa sebep olur.

Beslenme proğramınızı değiştirin

Aşırı şekerli pasta, çikolata, meyve suları gibi yiyecekler tüketmek kısa süreliğine size enerji verse de daha sonra kendinizi halsiz hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca çay ve kahveyi fazla tüketmek, yağ, tuz ve hamur işlerinde ölçüyü abarmak yorgunluğa neden olur. Demir, folik asit ve B vitamini içeren sebze ve meyveler tüketmek yorgunluğunuzu alarak uzun süre enerji verir. Izgara balık ve et, süt ve yumurta gibi protein ağırlıklı beslenmek gereklidir. Ayrıca günde 1 bardak süt tüketmek günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Kaliteli uyku önemli

Sabahları kendinizi yorgun hissederek uyanmamak için günde 7 saat uyumaya dikkat edin. Uyuduğunuz ortamı havalandırın ve yatmadan önce ılık bir duş alın. Ayrıca gün içinde yarım saat uyumak günün geri kalanı için enerji toplamanızı sağlayacaktır.

Hareketsizlik yorgunluğu arttırır

Hareketsizlik yorgun olan vücudunuzu daha da yorarak kas ağrılarına neden olur. Dolayısıyla gün içinde yarım saatlik hafif eğzersiz ya da yürüyüşler yapmak yorgunluğunuzu atmanızı sağlayacaktır.

Su ve bitki çayları tüketin

Yetersiz su tüketmek yorgunluğa ve enerji kaybına neden olur. Ortalama olarak günde en az 1.5 litre su tüketilmelidir. Ayrıca ıhlamur, adaçayı, kuşburnu, yeşil çay gibi bitki çayları da yorgunluğa karşı birebir gelecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1980 defa okundu.

Benzer kadın haberleri