Kadınlarda aşırı tüylenme neden olur?
Sponsorlu bağlantı
Ayak tabanı ve avuç içi hariç olmak üzere, vücudun her bölgesinde bulunan kıl kökleri ince (kadınsı) ve erkek tipli olmak üzere iki şekilde oluşur ve büyür. Kadınlarda görülen hafif tüylenme, genetik veya yöreseldir. Eğer bir kadında erkek tipi tüylenme varsa bu tüylenmeye hormonal bozukluklar neden olur. Aktif olarak kıl üretimi yapan kıl kökleri; yaş, cinsiyet, ırk ve hormonların durumuna göre kişiden kişiye farklılık gösterir.

Hirsutizm adı verilen hormonal bozukluktan kaynaklanan tüylenme genellikle dudak üstü, çene kemiği üstü, yanaklar, bacakların iç yüzeyi, göbek çevresi, sırt, kalça ve kasıklarda görülür. Yapılan testler sonucunda herhangi anormal durum belirlenmediği taktirde epilasyon, ağda ve tıraş etme yöntemleriyle kıllardan kurtulmak mümkün.

Tüylenme hastalıkların habercisi!

Adet düzensizliği, adet görememe, kısırlık, göğüslerden süt gelmesi, el ve ayakların büyümesi, şeker hastalığı, tansiyon, baş ağrısı, görmede bulanıklık ve çift görme gibi rahatsızlıklar tüylenme ile birlikte görülmektedir.

Aşırı tüylenmenin nedenleri

Erkeklik hormonu olarak bilinen Androjen hormonu fazla salgılandığı durumlarda kandaki hormon değeri artarak kıl köklerine daha fazla hormon ulaşır. Kıl köklerindeki hormon miktarının artmasıyla birlikte koyu renkli sert kılların çıkmasına neden olur. Kıllanmayla birlikte ciltte yağlanma artarak sivilcelenme oluşabilir. Aşırı kıllanan bölgelerin sayısı, tüylenmenin normal olup olmadığını belirler. Bu değer 4-8 arasında ise normal, 8-16 arasında hafif tüylenme, 16 ve üzerinde ise aşırı tüylenme olarak kabul edilir.

Kadınlarda aşırı tüylenmenin başlıca sebebi Polikistik Over Sendromudur. Yumurtlama bozukluğu olarak kabul edilen bu durum adet düzensizliğine, adet görememe, kısırlık ve tüylenme sorunlarına yol açar. Tüylenmeye neden olan diğer etkenler ise böbrek üstü bezinde görülen kalıtsal bozukluklar, troid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları, hormon salgısı yapan kist ve kitleler, prolaktin (süt hormonu) fazlalığından, diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıklarıdır.

Tüylenmenin tedavisi

Tedaviye geçilmeden önce hormon testleri yapılarak tüylenmenin nedenleri ve tüylenme derecesi belirlenir. Hormon seviyesinin yüksek olması durumunda hormon tedavi yöntemleri uygulanır. Orta derecedeki tüylenme sorununda ise tüylenme derecesine göre 6 ile 18 aylık ilaç tedavisi uygulanır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 6987 defa okundu.

Benzer kadın haberleri