Kadın hastalıkları ve belirtileri
Sponsorlu bağlantı
Kadınların biyolojik ve hormonal dengeleri erkeklere göre daha zayıf olduğundan hastalıklara yakalanma riski daha fazladır. Kadınlarda hastalıklar yaş dağılımına göre farklılık gösterir.

12-21 yaş dönemi

Yeme bozukluğu: Anoraksia ve bulimia olarak da adlandırılan bu hastalık genç kızlık döneminde sıkça görülür. Anoraksia da kilo alma korkusuyla yemek yenilemez. Bulimia ise kişinin kendini kayberek normalden daha fazla yemek yemesidir.
Kansızlık (anemi): Yogunluk, halsizlik, çabuk yorulma, baş dönmesi, üşüme ve konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler gösteren anemi düzensiz beslenmeyle yetersiz demir alımına bağlı olarak görülür.
İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yollarının iltihaplanması ile ortaya çıkan bu durumda kişide sık idrara çıkma ve idrarı tutamama gibi şikayetler görülür. Antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir.
Depresyon: Hormonal dengenin bozulmasıyla ortaya çıkan depresyonda kadınlar kendilerini umutsuz, sinirli, halsiz hisseder. Şiddetli durumlarda intihar etme düşüncesi görülebilir.

25-50 yaş dönemi

Jinekolajik hastalıklar: Myom, over kistler, kürtaj, doğum sonrası problemler, rahim kanseri ve gebelik döneminde görülen hastalıklardır.
Meme hastalıkları: Memede ele gelen ağrılı ve ağrısız kistler, meme başı akıntısı ve iltihabı, memede görülen asimetrik şekil bozuklukları ve meme kanseri başlıca hastalıklardır.

50-65 yaş dönemi

Menopoz ve osteoporoz: Bu yaşlarda menopoza girilmesiyle birlikte kemik erimesi sonucunda kamburlaşma, boyun kısalması ve kemik ağrıları görülmektedir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1426 defa okundu.

Benzer kadın haberleri