İdrar kaçırması ve tedavi yöntemleri
Sponsorlu bağlantı
Uykuda ve uyanıkken istem dışı idrar kaçıma her 30 kadından 4'ün de görülmektedir. Özellikle doğum yapmış ve menopoza girmiş kadınlarda daha sık görülmekle birlikte genç kızlarda da görülebilmektedir. Tıpta inkontinans adı verilen bu hastalık kadınlar için oldukça ciddi bir sorun haline gelmiştir. Özellikle karın içindeki basıncın arttığı gülme, hapşurma ve öksürme anında görülen idrar kaçırma, omurilik kaynaklı bir reflekstir.

İdrar kaçımanın çeşitleri nelerdir?

İdrar kaçırma rahatsızlığı bazı durumlara göre çeşitlilik gösterir. Bu sinsi hastalığın çeşitleri:
  • Stres inkontinans: Kas ve sinir güçsüzlüğünden kaynaklanan idrar kaçırma rahatsızlığıdır.
  • Acil idar yapma ihtiyacı: İdrar kesesinin aniden kasılması halidir.
  • Karışık durum: Her iki durumunda aynı anda görülmesi halidir.

İdrar kaçırma hastalığı nasıl tedavi edilir?

İdrar kaçırma rahatsızlığının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Erken teşhisin önemli olduğu bu rahatsızlık aşağıda belirtildiği yöntemlerle kontrol altına alınabilir.
  • Fiziksel tedavi yöntemi: Hasta fiziksel tedaviye başlamadan önce idrar tahlili ve idrar kültürleri yapılır. Hangi durumlarda idrar kaçırıldığı ve ne miktarda kaçırdığı tespit edilir. Kabızlık, şişmanlık, aşırı sıvı alımı ve sigara kullanımı gibi nedenlerden oluşan idrar kaçırma durumunda cerrahi olmayan bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu durumda kasların güçlenmesi sağlanır.
  • Keğel egzersizleri yöntemi: Diğer bir yöntem ise Kegel eğzersizlerinin uygulanması yöntemidir. Bu yöntem leğen kemiği arasında kalan Pelvis tabanında bulunan kasların gün boyunca 200 defa kasıltılıp gevşeltilmesiyle kasların eğitilmesi ve güçlenmesi amaçlanır.
  • İlaçla tedavi yöntemi: Kas gevşetici ilaçların kullanılmasıdır.
  • Cerrahi tedavi yöntemi: Kesin çözüm sağlayan bu ameliyatlar kişinin sağlık durumuna göre değişim göstermektedir. %90 oranında iyileşme gösteren bu tedavi yöntemiyle idrar kaçırma sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1303 defa okundu.

Benzer kadın haberleri