İdrar kaçırma hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri
Sponsorlu bağlantı
Çoğu kişinin hayatını olumsuz etkileyen idrar kaçırma hastalığı, özellikle kadınlarda erkeklere göre anatomik olarak idrar borusunun daha kısa olması ve zorlu doğumlar nedeniyle daha fazla görülür. Böbreklerden gelen idrar mesaneye girer ve elastik olarak genişler. Devamlı kasılı olarak duran kaslar idrar tutmaya yarar. İdrar kaçırmaya mesane ve vajina enfeksiyonu, mesane taşları, timörleri, menopoz sonrası hormonal değişiklikler, zorlu doğumlar, sinirsel hastalıklar,şeker hastalığı, damarsal hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir. Hastalığa muayene, günlük idrar takip çizelgesi, idrar miktarı ölçülerek tanı konur.

Tedavi yöntemleri

İdrar kaçırma hastalığı erken teşhis edilmesi durumunda tıbbi tedavisi çok daha erken sonuçlanmaktadır. Kadınların utanıp ailesinden dahi sakladığı bu sinsi hastalık için bilinen tedavi yöntemleri şöyledir:

Egzersiz: Hastaya kaslarını doğru bir şekilde kasmasını öğreten manetik pelvik taban stimülasyonu yöntemi son yıllarda en sık başvurulan pasif eğzersiz yöntemidir. Haftada 3 defa 20 dakika uygulanan bu yönteme 8 hafta kadar devam edildiğinde başarılı sonuçlar alınabilir.

İlaç tedavisi: Hapşırırken, öksürürken idrar kaçıran ve şeker hastası kişilere tavsiye edilen bir yöntemdir. Tıbbi destek alınarak uzman hekim tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. Daha ciddi sorunlara yol açmamak için eş, dost tavsiyesi ile kesinlikle ilaç kullanmayın.

Cerrahi müdahale: Aşağı doğru hareket eden mesanenenin daha fazla aşağı inmesini engellemek için mesane tabanına destek sağlayan bir maddenin yerleştirilmesidir. Lokal anestezi ile yapılabilen bu yöntemde hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1181 defa okundu.

Benzer kadın haberleri