Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?
Sponsorlu bağlantı
Hamilelik döneminde sindirim sisteminde görülen değişiklikler nedeniyle mide kasları gevşer, rahim büyür ve mideyi yukarı doğru iter. Böylece mide asidi yemek borusuna kaçarak midede yanma hissi oluşur. Gebelerin %70'in de görülen mide yanması gebeliğin 5. ayından itibaren başlayarak doğuma kadar hızla artar. Reflüye neden olan mide yanmaları yatar pozisyondayken daha şiddetli görülür. Özelikle ileri ki yaşlarda ki gebeliklerde daha sık rastlanır.

Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanmasını önlemek için başta yemek yeme alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Az ve sık yemek yenmeli ve uyumadan 3 saat öncesinde hiçbir şey yenilmemelidir. Sabah kalkınca ve gece yatmadan önce ılık su ya da bitki çayı içmek mideyi rahatlatacaktır. Kızartma, yağlı ve ağır yiyecekler tüketilmemeli yerine meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Halk arasında, bol sulu elma tüketmenin ve uyurken yüksek yastıkta yatmanın mide yanmasına iyi geldiğine inanılır.

Mide yanmasına neden olan şeyler

Portakal, greyfurt ve domates suyu, alkol, kola gibi asitli içecekler, kahve, çay ve çikolata tüketimi azaltılmalıdır. Çiğ sebzeler midede asit salgıladığından pişirilerek tüketilmelidir. Yemek yerken iyice çiğnenmeden yutulan yiyecekler midede daha fazla asit salgılamasına neden olur. Bu nedenle yemeğin küçük lokmalar halinde, iyice çiğneyerek ve yavaşça yenmesi alışkanlık haline getirilmelidir.

Ayrıca kemer gibi beli sıkan dar giysiler de mide yanmasına neden olabilir. Daha bol ve rahat kıyafetler giymeye özen gösterin. Kullanıdığınız bir ilaç da mide yanmasına neden olacağından mutlaka ilacın yan etkilerine dikkat edilmeli ve doktora danışılmalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1481 defa okundu.

Benzer kadın haberleri